Za nami XX Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA – najważniejsze wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone bezwykopowej renowacji i budowie, które odbywa się cyklicznie już od 20 lat. Jubileuszowa edycja zgromadziła blisko 400 zarejestrowanych uczestników, natomiast z formuły online zdecydowało się skorzystać ponad 2000 unikalnych użytkowników.
XX Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Konferencja odbyła się w dniach 21-23 czerwca 2022 r. w podkrakowskich Tomaszowicach. Była także transmitowana online na portalu inzynieria.com oraz fanpage „Inżynieria Bezwykopowa” na Facebooku. Osoby zainteresowane udziałem, które z różnych przyczyn nie mogły przyjechać osobiście, miały możliwość uczestnictwa online za pośrednictwem platformy edukacyjnej Akademia Inżynieria.
HDD vs miktorunelowanie vs Direct Pipe – pojedynek technologii podczas warsztatów praktycznych
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Konferencji Justyna Cyrulik i Sebastian Jurczak z Geocore sp. z o.o oraz Robert Osikowicz z ROE przeprowadzili warsztaty dotyczące warunków brzegowych stosowania wiertniczych metod budowy – HDD, Direct Pipe i mikrotunelowania. Prowadzący skoncentrowali się na roli badań geologicznych w planowaniu działań i ocenie ryzyka, a także interpretacji raportu geotechnicznego. Ważna jest świadomość celu wiercenia. Wiertacze powinni współpracować z geologami – podkreślili prelegenci.
Dbałość o wykonanie odpowiedniej liczby odwiertów badawczych pozwala dobrze zaprojektować przewiert. Często badania geologiczne są zbyt ograniczone, co niesie ryzyko niepowodzenia robót – zauważył Sebastian Jurczak.
Raport geologiczny powinien być zrozumiały dla projektanta, to bazowa dokumentacja w przypadku sporów. To jeden z dokumentów referencyjnych. Wykonawca powinien stosować informację z raportu. Jednak w Polsce trzy czwarte dokumentacji jest wadliwych. Takie opracowania muszą zawierać ocenę stanu gruntu, warstw do przewiertu, kolizji, oraz oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia agresywnych formacji chemicznych – podsumował Robert Osikowicz.
Warsztaty praktyczne. HDD vs DP vs MT. Justyna Cyrulik, Sebastian Jurczak, Robert Osikowicz fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Warsztaty zakończyły się prezentacją „Dobrych praktyk wiertniczych”, do których prowadzący zaliczyli:
- Dobre skonfigurowanie osprzętu wgłębnego
- Wybór dokładnego systemu nawigacji i pomiarów wgłębnych
- Zapewnienie wymaganej zdolności cyrkulacyjnej
- Opracowanie programu płuczkowego
Cenne zagraniczne inspiracje
Podczas dwóch dni nie zabrakło ciekawych prelekcji i wykładów światowej klasy ekspertów, którzy dzielili się swym doświadczeniem i opowiadali o dobrych praktykach bezwykopowych stosowanych za granicą. Była to niezastąpiona dawka inspiracji i wskazówek dla polskich przedsiębiorców.
Jako pierwszy z międzynarodowych gości wystąpił Jari Kaukonen, prezes International Society for Trenchless Technology (ISTT), który z perspektywy swojej organizacji przedstawił globalne korzyści płynące z zastosowań technologii bezwykopowych.
Jari Kaukonen, prezes International Society for Trenchless Technology (ISTT) fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
W ISTT uczestniczą przedstawiciele 60 krajów. Dzięki technologiom bezwykopowym życie ludzi w miastach staje się łatwiejsze. Nie ma uciążliwych wykopów utrudniających codzienną aktywność – mówił prelegent, zwracając także uwagę na pozytywny wpływ technologii bezwykopowych na środowisko naturalne. Nasze metody, w przeciwieństwie do tradycyjnych wykopów, nie zagraża terenom zielonym, drzewom i innej roślinności – podkreślał.
Tematykę tę kontynuował Roland W. Waniek z IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur GmbH , który podzielił się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami na temat potrzeby nowych koncepcji i zastosowań technologii bezwykopowych w obliczu zmian klimatycznych - w tym coraz częstszych i gwałtowniejszych nawałnic.
Roland Waniek, prezes IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Należy znaleźć sposoby, jak technologie bezwykopowe mogą przydać się do przeciwdziałania zamianom klimatu. Musimy pomoc mieszkańcom miast. Tworzymy symulacje sytuacji w aglomeracjach i ich narażeniu na nawałnice. Analizujemy poziomy ryzyka. Część miast już pracuje nad przeciwdziałaniem skutkom pogodowych ekstremów, inne muszą zacząć się przygotowywać – apelował prezes ITK i zachęcał do szukania innowacyjnych rozwiązań. W gęsto zaludnionych miejscowościach konieczne jest wypracowanie nowych sposobów zwiększających retencję i możliwość oczyszczania deszczówki. W takich miejscach jest przestrzeń dla technologii bezwykopowych. Ale musimy stawiać na innowacje – zwracał uwagę.
Inspirującymi przykładami wskazującymi w jaki sposób technologie bezwykopowe mogą zapewnić ludziom lepszą i wygodniejszą przyszłość były wystąpienie Thorstena Schulte z Tracto Technik GmbH, który opowiadał o możliwościach jakie daje inżynieria bezwykopowa dla podłączenia inteligentnego domu oraz Marka Kopietza z SBKS GmbH & Co. KG, który omówił przydatność metody rękawów renowacyjnych CIPP utwardzanych promieniami UV z perspektywy laboratorium badawczego.
Marco Reinhard, LEONHARD WEISS GmbH & Co. KG, Drilling Contractors Association (DCA Europe) fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Plejadę zagranicznych ekspertów zamykał Marco Reinhard z LEONHARD WEISS GmbH & Co. KG oraz Drilling Contractors Association (DCA Europe). „Podziemny Thriller”, bo taki tytuł nosił jego referat – relacjonował pełną zwrotów akcji historię trzech przewiertów HDD w Niemczech.
Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z 1. dnia Konferencji:
Bezwykopowa budowa kreuje lepszą przyszłość… i bije rekordy
Drugi dzień Konferencji rozpoczęła sesja „Bezwykopowa budowa”. Pięciu międzynarodowych, wysokiej klasy specjalistów przedstawiło podczas niej swoje referaty. Jednym z najciekawszych poruszanych tematów były rekordowe przewierty wykonane podczas budowy lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe. Marcin Firkowski i Jakub Hilarowicz ze spółki GGT Solutions opowiedzieli m.in. o najdłuższym przewiercie Direct Pipe dla średnicy gazociągu DN1000 w Polsce, który ma ponad 1400 m i biegnie pod dnem rzeki Warty.
Marcin Firkowski i Jakub Hilarowicz, GGT Solutions. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Pod rzeką Krąpiel pracowaliśmy 37 dni ze średnią prędkością 40 m na dobę. Wykorzytaliśmy jeden pipe thruster, choć planowano dwie stacje pchające. Najdłuższe przekroczenie odbyło się pod Wartą. Przewiert wykonywano m.in. przez skupiska kamieni i głazów, w żwirze z kamieniami oraz piaskami. Różnica poziomów wejścia i wyjścia wynosiła około 17 m. Rurę podzielono na cztery odcinki ze względu na długość przekroczenia wynoszącą około 1400 m. Prace zakończono przed terminem, mimo awarii – relacjonowali specjaliści.
Sesję zamykało wystąpienie Dawid Sysło z Heads sp. z o.o., który przedstawił kompleksową ofertę dla branży wierceń HDD firmy AT-Boretec.
Branża w nowej rzeczywistości nieustannie stawia na jakość
Ważnym i cennym elementem Konferencji są panele dyskusyjne, podczas których zaproszeni eksperci – przedstawiciele instytucji zamawiających, spółek samorządowych oraz sektora biznesowego rozmawiają na ważne dla przyszłości branży tematy.
Pierwszego dnia Konferencji dyskusja, w której wzięli udział: Paulina Kopeć (Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”), Renata Tomusiak (prezes MPWiK w m.st. Warszawie S.A.), Przemysław Szkudlarczyk (dyrektor w BLEJKAN S.A.) oraz Piotr Ziętara (prezes Wodociągów Miasta Krakowa S.A.) dotyczyła wojny w Ukrainie, rosnącej inflacji oraz wzrostów cen energii, materiałów i urządzeń. Rozmawiano o tym, jak powyższe problemy oddziałują na branżę. Poruszono także bardzo istotne zagadnnienie, związane z polityką państwowego regulatora - Wód Polskich, wobec nowych stawek taryf. Zdaniem przedstawicieli spółek wodociągowych w istotny sposób wpływa to na ograniczenie ich inwestycji. A to z kolei skutkuje mniejszą liczbą zamówień dla wykonawców.
Od lewej: Piotr Ziętara, Paulina Kopeć, Renata Tomusiak, Przemysław Szudlarczyk. Panel dyskusyjny
Piotr Ziętara słusznie zauważył, że w Polsce po wprowadzeniu regulatora przyjęto czas utrzymania taryfy przez 36 miesięcy. W aktualnych warunkach rynkowych to trudne do utrzymania. Ceny energii rosną gwałtownie, nie da się ocenić ryzyka w perspektywie trzech lat.
O problemach związanych z rosnącymi cenami wypowiadała się także Renata Tomusiak: inflacja na poziomie 15% i więcej oznacza trudności w ogłaszaniu przetargów i poszukiwaniu inwestycji. Sytuacja jest bardzo poważna. Słuchamy naszych kontraktorów, każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z XX Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA:
Pośrednio problematyka inflacyjna pojawiła się także podczas drugiego panelu, kiedy eksperci: Edyta Zalewska (Uponor Infra sp. z o.o.), Jacek Janicki (ZRB Janicki), Roland Kośka (Gaz-System S.A.) oraz Tomasz Siarczyński (Hoster sp. z o.o.) debatowali na temat jakości w całym procesie inwestycyjnym - począwszy od przygotowania przez projektowanie, realizację aż po odbiór projektu.
Dla nas jakość jest bardzo ważna, choć musimy konkurować z tańszą, ale nie tak jakościową ofertą. Nasze podejście się sprawdza, klienci cenią dobre rozwiązania. Tak naprawdę, to bylejakość kosztuje najwięcej – mówiła Edyta Zalewska. Tezę tą potwierdził Roland Kośka, który tak opowiadał o podejściu do zarządzania jakością w Gaz-System: tworzymy plany zapewnienia jakości na wszystkich etapach projektów, łącznie z badaniami. 40 dokumentów dotyczy technologii bezwykopowej. Wykonawcy muszą wypełniać liczne dokumenty, ale to zapewnia wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. System służy identyfikacji i eliminowaniu wad na jak najwcześniejszym etapie.
Panel dyskusyjny o jakości w procesie inwestycyjnym. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Jakość to też pieniądze. Wadliwe projekty są drogie. Wprowadzenie systemów daje możliwość kontroli parametrów jakościowych, nawet jeśli wiąże się to z biurokracją – podkreślił na zakończenie Tomasz Siarczyński.
Bezwykopowa renowacja – zainteresowanie technologią wciąż rośnie
Wiodącą tematyką drugiego dnia konferencji była bezwykopowa renowacja. W sesji technicznej poświęconej temu zagadnieniu głos zabrało aż dziesięciu prelegentów – reprezentantów świata nauki z Politechnik Śląskiej i Wrocławskiej oraz przedstawicieli sektora biznesowego. Poruszano problematykę związaną z projektowaniem rękawów CIPP, renowacją studni i sieci kanalizacyjnych, a także Dyrektywą Wodną 2020/2184.
Mariusz Iwanejko z firmy Blejkan S.A. opowiedział o największej jak dotąd w Polsce bezwykopowej renowacji kolektora Burakowskiego w Warszawie, do której wykorzystano moduły z czystego GRP. Równie ciekawą prelekcję wygłosiła Jolanta Kaczmarek z PREDL GmbH, zapoznając słuchaczy z tajnikami bezwykopowej renowacji studni kanalizacyjnych i przepompowni ścieków.
Edyta Zalewska, Uponor Polska. Sesja
Michał Milczarek i Paulina Stopa z firmy POliner sp. z o.o. omówili żywice stosowane w technologii CIPP i porównali ich właściwości oraz możliwości zastosowania, natomiast dr inż. Bogdan Przybyła z Politechniki Wrocławskiej skupił się na sztywności i module sprężystości jako podstawowych danych charakteryzujących wykładziny CIPP.
Cieszącą się zainteresowaniem słuchaczy sesję „Bezwykopowa renowacja” zamykały dwa wystąpienia: Beaty Nienartowicz z IDEANTE, która wraz z Robertem Chartem z Insiturofm przedstawiła zagadnienia projektowe rękawów do renowacji rurociągów ciśnieniowych oraz Edyty Zalewskiej – przedstawicielki firmy Uponor, która w swym referacie poruszała tematy związane z Dyrektywą Wodną 2020/2184.
Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z 2. dznia Konferencji:
WIEDZA – BIZNES – ATRAKCJE
Hasło przewodnie Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA to Wiedza. Biznes. Atrakcje. Podczas XX edycji nie zabrakło żadnego z tych elementów.
WIEDZA – nauka wytycza standardy
20 września 2022 r. tracą moc prawną trzy rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dla dróg publicznych, autostrad i obiektów inżynieryjnych. Celem jest uwolnienie rynków i likwidacja barier prawnych. Po nowelizacji regulacje będą prostsze - przypominał podczas swojej prezentacji prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przedstawił słuchaczom nowy system przepisów techniczno-budowlanych i aktualne zmiany w prawie budowlanym.
Adam Wysokowski, Uniwersytet Zielonogórski. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Ważnych informacji naukowo-technicznych dostarczyła także prezentacja wytycznych odbiorowych wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych opracowanych przez Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych (PSTB).
BIZNES – wystawa i pokazy na żywo
W obszar biznesu wpisywała się otwarta przez cały czas konferencji wystawa prawie 30 przedsiębiorstw i firm związanych z branżą bezwykopową. Ich stoiska można było odwiedzić zarówno pod dachem, jak i na terenie otwartym obiektu. W środę 22 czerwca uświetniły ją pokazy technologii na żywo, podczas których zaprezentowało się pięć firm.
Pokazy technologii na żywo. XX Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
W ramach pierwszego pokazu spółki ProKASRO oraz AKWA Zabrze zaprezentowały mobilny system do renowacji studni metodą CIPP UV. W jego skład wchodzi jednostka sterująca mieszcząca się w małej walizce umożliwiająca rejestrację parametrów pracy, a także paker DN500 z trawersą i łańcuchami do zawieszenia na dźwigu, co ułatwia wprowadzenie urządzenia do studni. Podczas demonstracji została przeprowadzona całkowita renowacja studni o średnicy włazu i kominka DN600, która rozszerzała się poniżej do DN970 i o całkowitej głębokości 3,5 m. Eksperci przedstawili, w jaki sposób dzięki zaprezentowanemu systemowi przywrócić studnię do idealnego stanu technicznego.
Pokazy technologii na żywo. XX Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Następnie przedstawiciele firmy MC-Bauchemie pokazali jak za pomocą myjki wysokociśnieniowej – 350 bar z dyszami rotującymi przygotować podłoże do renowacji systemem MRT. Drugą częścią pokazu był natrysk innowacyjnego materiału mineralnego klasy XWW4, wykonany głowicą odśrodkową systemu MRT, co zapewniło równomierne ułożenie i zagęszczenie powłoki zabezpieczającej.
Jako trzecia zaprezentowała się spółka Else Technical and Reserarch Service Co. Ltd, która w widowiskowy sposób pokazała możliwości robota frezującego MicroGator firmy IBAK.
Pokazy technologii na żywo. XX Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Pokazy zakończyło wystąpienie przedstawicieli Steinzeug-Keramo – przedstawiony przez nich innowacyjny, modułowy system DURA.PORT jest w stanie zapewnić wykonanie renowacji studni w jeden dzień.
ATRAKCJE – skok w wirtualnej rzeczywistości
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA obfitowała nie tylko w interesujące wydarzenia, warsztaty, panele duskusyjne, sesje techniczne i pokazy na żywo, ale także atrakcje dla uczestników.
prof. Jerzy Bralczyk - gość specjalny Konferencji - opowiadał o perswazji i manipulacji językowej. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Gościem specjalnym pierwszego dnia Konferencji był wybitny językoznawca Jerzy Bralczyk, który w pasjonujący sposób zdradził słuchaczom tajniki perswazji i manipulacji językowej. Wieczorem odbyła się biesiada z licznymi zabawami, a najwięksi śmiałkowie mogli wykonać skok spadochronowy na symulatorze wykorzystującym technologię wirtualnej rzeczywistości.
Fot. Quality Studio
Drugiego dnia, podczas wieczornej, uroczystej gali rozdano prestiżowe nagrody branży bezwykopowej – TYTANY 2022. Uczestnikom konferencji po solidnej, dwudniowej dawce wiedzy pomógł się zrelaksować kabaret Marcina Dańca i DJ prowadzący zabawę aż do białego rana.
Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z Gali rozdania TYTANÓW 2022:
Do zobaczenia za rok!
Sponsorami XX Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii Inzyneiria Bezwykopowa byli:
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.