Zakończył się liczący blisko 1 km przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) pod rzeką San. To część budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, inwestycji realizowanej przez GAZ-SYSTEM. Pod rzeką zainstalowany został rurociąg DN700.
Przewiert pod Sanem w ramach budowy gazociągu DN700 relacji Hermanowice-Strachocina. Fot. Gaz-System S.A.
Roboty, w sierpniu 2017 r., rozpoczęły się w miejscowości Mrzygłód (gmina Sanok), a skończyły w Tyrawie Solnej (również gmina Sanok). Mieliśmy tu do czynienia z jednym z najdłuższych tego typu przewiertów w Polsce, dodatkowo wierconym w skale. Z tego też względu przewiert HDD pod rzeką San stanowił jedno z największych wyzwań przy budowie całego gazociągu – mówi Krystian Liszka, dyrektor oddziału GAZ-SYSTEM w Tarnowie.
Na początku wykonano tzw. przewiert pilotażowy dla rurociągu o średnicy DN200, który służył później jako rewers płuczki, a ostatecznie został wykorzystany jako rura osłonowa do linii światłowodowej. Równolegle zrealizowano przewiert pilotażowy pod docelowy gazociąg o średnicy DN700 – po wykonaniu otworu rozpoczęto jego poszerzanie, a po osiągnięciu wymaganej średnicy przystąpiono do instalacji rurociągu.
Mający liczyć około 72 km gazociąg Hermanowice-Strachocina będzie częścią wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe, pobiegnie przez gminy województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok. Całość ma być gotowa w 2019 r.
Trudne warunki geologiczne
Warto nadmienić, iż wykonanie przewiertu wiązało się z koniecznością działania w nader trudnych warunkach. Budowa geologiczna fliszu karpackiego - charakteryzująca się dużą zmiennością warstw, kątów ich upadu i uskoków - sprawiła, iż przewiert pod Sanem określony można zaliczyć nie tylko do najważniejszych elementów budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, ale przede wszystkim do najtrudniejszych. Wiertnica musiała pokonać nie tylko żwiry i piaski, ale też (poniżej głębokości 6 m) piaskowce, mułowce i iłowce (o wytrzymałości na ściskanie do 60 Mpa; dla porównania - podobną wytrzymałość na ściskanie posiada beton klasy C 50/60. Gazociąg posadowiono na głębokości około 30 m poniżej poziomu terenu.
Projekty spółki GAZ-SYSTEM
Jak podał GAZ-SYSTEM, celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie południowo–wschodniej Polski. O tych planach podczas czerwcowej Konferencji „Inżynieria Bezwykopowa” mówił Roland Kośka z firmy Gaz-System. Więcej przeczytasz TUTAJ.
Do tego inwestycja ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej - czytamy w komunikacie.
Na lata 2015–2025 zaplanowano budowę ponad 2000 km gazociągów zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Wiele z tych odcinków wykonanych zostanie z wykorzystaniem bezwykopowych. O tych projektach przeczytaj w artykule: Gaz-System: blisko 300 przejść bezwykopowych w ciągu 3 lat
Prace wiertnicze zrealizowała firma ZRB Janicki, działająca na zlecenie generalnego wykonawcy – PGNiG Technologie S.A.
Przeczytaj także: HDD. Wiercą pod Sanem na Podkarpaciu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.