• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa ciepłociągu Bytom–Zabrze: ostatni mikrotunel na finiszu

Opublikowano: 22-02-2018 Źródło: Fortum, inzynieria.com

Zakończyły się prace nad kolejnym odcinkiem sieci ciepłowniczej, która połączy Bytom z powstającą w Zabrzu elektrociepłownią. Chodzi o fragment pod rzeką Bytomką oraz torami tramwajowymi. W obecnej fazie projektu zainstalowano już około 9 z planowanych 10 kilometrów rur ciepłowniczych. Do ukończenia pozostał jeszcze najtrudniejszy, około 200-metrowy fragment ciepłociągu, który powstaje z wykorzystaniem bezwykopowej metody układania rur – mikrotunelowania.


Budowa ciepłociągu Bytom–Zabrze: ostatni mikrotunel na finiszu. Fot. Tolos Budowa ciepłociągu Bytom–Zabrze: ostatni mikrotunel na finiszu. Fot. Tolos

Mikrotunele pod rzeką i torami

Można powiedzieć, że pokonaliśmy już większość przeszkód na trasie planowanej sieci ciepłowniczej Zabrze–Bytom – mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum. Teraz jesteśmy na tzw. ostatniej prostej, w trakcie realizacji jest około 200-metrowy mikrotunel pod torami kolejowymi oraz drogą krajową nr 88 – najbardziej wymagający etap pod względem technicznym – dodaje.


Dlaczego zdecydowano się na mikrotunelowanie? Inwestorowi zależało na ograniczeniu do minimum ingerencji w otoczenie i środowisko naturalne, ale także podniesienie standardów bezpieczeństwa i precyzję podczas wykonywania prac.

Metoda mikrotunelowania jako jedyna pozwala wykonywać przekroczenia w każdych warunkach gruntowych, od gruntów luźnych do formacji skalnych bez konieczności obniżania zwierciadła wody gruntowej wzdłuż trasy tunelowania. Jednym z ważniejszych atutów tej metody jest precyzja wykonania przekroczenia z dokładnością do kilku milimetrów, co w przypadku wykonywania mikrotuneli pod drogą DK 88 na długości około 200 m będzie miało olbrzymie znaczenie – wyjaśniał nam w ubiegłym roku Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.

Fot. Tolos Fot. Tolos

Na trasie o długości 10 km zaplanowano pięć odcinków rurociągu w technologii mikrotunelowania o łącznej długości 750 m. Podczas prac, które wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne Tolos Piotr Walczak i Wspólnicy sp.k., wykorzystywany jest sprzęt mikrotunelowy niemieckiej firmy Herrenknecht AG.

Jak przekazuje w komunikacie prasowym Fortum, 10-kilometrowa instalacja zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych na Śląsku rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na lokalizację wszelkich nieszczelności. To dwa rodzaje rur: stalowe przewiertowe DN1420 o grubości ścianki 16 mm oraz rury osłonowe DN1220 o grubości ścianki 14 mm.

Budowa elektrociepłowni w Bytomiu

Aktualnie trwa również budowa pompowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu – ważnego elementu systemu grzewczego tego miasta (a także Zabrza). Zakończono już testy fabryczne pierwszych pomp.


Wszystkie te prace są częścią największego w dotychczasowej historii przedsiębiorstwa projektu, jakim jest budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Jej potencjał produkcyjny szacowany jest na 225 MW mocy zainstalowanej w paliwie, natomiast roczna produkcja ciepła ma wynosić 730 GWh. Celem inwestycji jest redukcja emisji pyłów, które generują aktualnie eksploatowane jednostki opalane węglem. Eksperci firmy szacują, że spadnie ona ponad 11-krotnie. Elektrociepłownia, podobnie jak sieć ciepłownicza, ma być oddana do użytku jeszcze w tym roku. Koszt całego przedsięwzięcia przekracza miliard złotych.

Fortum to jeden z największych dostawców czystej energii, działający w Polsce od 2003 r. Firma sprzedaje gaz i prąd mieszkańcom Częstochowy, Płocka i Wrocławia. Jest właścicielem elektrociepłowni w Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu.

Przeczytaj także: Fortum także wprowadza taryfę antysmogową

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia