W tym roku pierwsze miejsce w plebiscycie na Projekt Roku w zakresie Rehabilitacji, zorganizowanym przez „Trenchless Technology”, zdobył projekt obejmujący renowację odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia DN900 o łącznej długości 586 m w South Orange, w New Jersey (USA). Warunki realizacji projektu były niezwykle trudne, szczególnym wyzwaniem był napięty grafik realizacji inwestycji; zadanie należało wykonać przed zbliżającym się terminem rozpoczęcia przesyłu gazu (wykorzystywanego m.in. do ogrzewania).
Projekt roku „Trenchless Technology” 2018. Fot. „Trenchless Technology”
Wśród wyzwań, którym musiał stawić czoła wykonawca, była niekorzystna lokalizacja (rurociąg poddany renowacji znajdował się niedaleko I dywizji NCAA, tj. najwyższej dywizji amerykańskiego systemu międzyuczelnianych rozgrywek sportowych, a ponadto pod główną magistralą transportową do ważnego obszaru rekreacyjnego) oraz napięty harmonogram, związany ze zbliżającym się drastycznym ochłodzeniem i koniecznością uruchomienia sieci gazowej. Inwestycja obejmowała renowację odcinka żeliwnego gazociągu z lat 50., o średnicy DN900 i długości 586 m. Do wykonania zadania zastosowano metodę CIPP (ang. Cured In Place Pipe).
Na tak wysoką pozycję w rankingu „Trenchless Technology” realizacja tego projektu zasłużyła nie tylko ze względu na pokonanie wcześniej wymienionych trudności, ani nawet nie ze względu na wykonanie zadania bez powodowania zbędnych zastojów w działaniu gazociągu, ale z uwagi na zakres inwestycji (w obszarze renowacji gazociągów wysokiego ciśnienia).
Renowacja realizowana była w ramach czterech zadań; odcinek podzielono na następujące fragmenty – pierwszy fragment miał długość 198 m, drugi 172 m, trzeci 137 m, a czwarty 79 m. Ponadto wykonano też prace w wykopie otwartym: konieczna była wymiana kilku kluczowych zaworów. W obrębie samego rurociągu zaobserwowano kilkanaście rozszczelnień w miejscach łączenia rur. Prace wykonywane były w bliskości innych elementów infrastruktury podziemnej, m.in. dwóch rurociągów kanalizacji, kabli telefonicznych oraz innego gazociągu.
Łącznie realizacja projektu kosztowała 6,2 mln USD. Za wykonanie zadania odpowiadała firma Progressive Pipeline Management.
Przeczytaj także: Aquaren wyremontuje kolektor prawobrzeżny Wilgi w Krakowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.