Partnerzy portalu

Największy kolektor ściekowy w Nowej Zelandii. Pierwszy odcinek gotowy

Opublikowano: 10-07-2024 Źródło: trenchless-australasia.com, Watercare

Pierwszy odcinek kolektora ściekowego w Auckland w Nowej Zelandii (7,6 km) jest już gotowy. Wykonano go metodą bezwykopową. Do użytku wejdzie w grudniu 2024 r. To część największego projektu budowy infrastruktury ściekowej w kraju.


Budowa kolektora ściekowego w Nowej Zelandii. Fot. Watercare Services Budowa kolektora ściekowego w Nowej Zelandii. Fot. Watercare Services

Zakończono spawanie rur kolektora ściekowego na odcinku o długości 7,6 km. Dalsze prace to poprawki i czyszczenie rurociągu, a także testowanie całej sekcji i stacji pomp. Instalację wykonano metodą mikrotunelowania.

Maszyna mTBM Hiwa-i-te-Rangi od startu w sierpniu 2021 r. w Māngere wydrążyła mikrotunele o długości ponad 11 km. Aktualnie znajduje się na głębokości 40 m pod Mt Albert, we wrześniu ma dotrzeć do komory w Western Springs.

Kolektor ściekowy o średnicy 4,5 m biegnie od oczyszczalni ścieków w Māngere do centrum Auckland. Będzie zbierał deszczówkę i nieczystości z dwóch kanałów w zachodniej części miasta.

Fot. Watercare Services Fot. Watercare Services

Budowa tej instalacji to największy projekt z zakresu infrastruktury ściekowej w historii Nowej Zelandii. Znacznie ograniczy przedostawanie się ścieków do dróg wodnych podczas deszczowej pogody. Metodę mikrotunelowania uznano za optymalną ze względu na rozmiary kolektora i gęstą zabudowę na powierzchni.

Tunel Central Interceptor o średnicy 4,5 m biegnie od oczyszczalni ścieków Māngere do centrum Auckland i obejmuje dwa nowe kanały łączące zbierające wodę z zachodniego Auckland.

Cały centralny kolektor ściekowy ma zostać ukończony w 2026 r. Do tego czasu będzie on w pełni operacyjny do Gray Lynn. Będzie liczyć łącznie 16,2 km. Gotowe są już odgałęzienia o długościach 1,1 km i 3,2 km. Te mikrotunele wydrążyły maszyny Victoria i Domenica.

Przeczytaj także: Zakończyła się budowa kanalizacji na Tasmanii

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!