Partnerzy portalu

Zakończyła się budowa kanalizacji na Tasmanii

Opublikowano: 03-07-2024 Źródło: trenchless-australasia.com, Pipeline Drillers Group, TasWater

Zakończono budowę liczącego 3 km rurociągu ściekowego w Launceston na Tasmanii (Australia). Zainstalowano go pod ujściem rzeki Tamar (znanej też jako Kanamaluka). Część robót prowadzono bezwykopowo.


Bezwykopowa budowa kanalizacji w Tasmanii. Fot. TasWater Bezwykopowa budowa kanalizacji w Tasmanii. Fot. TasWater

Rurociąg przebiega na głębokości 40 m i przekierowuje ścieki oraz wody deszczowe z Launceston do oczyszczalni ścieków Ti Tree Bend. Zapobiegnie przepełnieniom i będzie chronić rzeką przez wiele lat.

Inwestycję realizowano w ramach zadania wartego 140,7 mln dol. australijskich programu TERHAP (ang. Tamar Estuary River Health Action Plan). Jego celem jest ochrona rzeki i zwiększenie zdolności przedsiębiorstwa wod-kan TasWater do zarządzania ogólnospławnym systemem kanalizacyjnym i deszczowym w Launceston. Całkowite koszty realizacji programu wynoszą 603 mln dol. Jest on finansowany wspólnie przez rządy Australii i Tasmanii, miasto Launceston i TasWater.

Podczas robót wykonano dwa horyzontalne przewierty kierunkowe (HDD). Wykonawcą była firma Pipeline Drillers Group. Pierwszy przewiert HDD osiągnął długość 651 m, a drugi 1095 m. W otworach zainstalowano rury HDPE o średnicy 900 mm. Krótszy ukończono w styczniu, a dłuższy w maju 2024 r. Resztę prac zrealizowano metodą wykopową.

Budowa kanalizacji w Tasmanii. Fot. Pipeline Drillers Group Budowa kanalizacji w Tasmanii. Fot. Pipeline Drillers Group

By ograniczyć hałas pracującej wiertnicy, na placu budowy postawiono kontenery w dwóch warstwach, która zakryto od zewnątrz kolorowym muralem. TasWater podkreślił, że wybór metody HDD był optymalny w gęstej zabudowie miejskiej. Spółka planuje w ciągu kolejnych pięciu lat zrealizować inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne za 1,5 mld dol.

Aktualnie trwająca inwestycja obejmuje też przebudowę przepompowni i budowę zbiornika o pojemności 10 mln litrów w stacji uzdatniania wody. Wszystko ma być gotowe do końca 2025 r.

Przeczytaj także: Rzeszów. Wielka modernizacja wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!