Inwestycja realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) w ramach prac na odcinku Sadowne–Czyżew. Wartość prac to 569 mln zł: wśród najważniejszych jest budowa nowej przeprawy przez Bug. Od marca br. pociągi dalekobieżne i regionalne pokonują królową rzek Podlasia nowym, 300-metrowym mostem o wadze 3000 ton. Obiekt ma pięć 60-metrowych przęseł o wysokości dźwigarów ponad 12 m. To najdłuższy obiekt inżynieryjny na linii kolejowej łączącej Warszawę i Białystok – podały PKP PLK. Obecnie obok nowego mostu powstaje bliźniacza konstrukcja dla drugiego toru, co zlikwiduje tzw. wąskie gardło na jednotorowej dotąd przeprawie przez rzekę.

Nowy most łukowy przejął ruch pociągów odbywający się dotychczas po starym obiekcie kratownicowym, już rozebranym. Aktualnie trwa budowa podpór i przyczółków nowej konstrukcji. To wyjątkowo skomplikowana operacja. Prace związane z wykonywaniem podpór znajdujących się w nurcie rzeki są szczególnie trudne m.in. ze względu na warunki gruntowe. Na placu budowy widoczne są nowe przęsła, które zostaną nasunięte na wybudowane filary – przekazują PKP PLK. Zakończenie budowy drugiej nitki mostu planowane jest w kwietniu 2020 r. Zapewniona wtedy zostanie możliwość sprawnego kursowania cięższych niż dotychczas składów towarowych o nacisku 221 ton/oś. Po zakończeniu wszystkich prac na odcinku Sadowne-Czyżew pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz., co znacząco skróci czas przejazdu z Mazowsza na Podlasie.

Rail Baltica to międzynarodowa trasa kolejowa, która połączy Helsinki, Tallin, Rygę, Kowno i Warszawę. W Polsce budowę tej linii podzielono na trzy etapy, podczas których zaplanowano prace na trzech odcinkach: Warszawa Rembertów–Tłuszcz (Sadowne), Sadowne–Czyżew oraz Czyżew–Białystok. Wszystkie prace w obrębie linii zakończyć się mają w 2025 r.

Przeczytaj także: Wenecja w Gdańsku – w stolicy Trójmiasta powstaje wyjątkowa estakada