• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Most Siekierki–Neurüdnitz będzie kładką pieszo-rowerową

Opublikowano: 28-01-2019 Źródło: UMWZP
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Dawny kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz będzie kładką pieszo-rowerową. Partnerzy projektu, po stronie polskiej – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, a po niemieckiej – Urząd Barnim-Oderbruch, podpisali już umowę na realizację projektu.


Most w Siekierkach – widok brzegu Odry po polskiej stronie na niemieckie przęsła mostu odbudowane w latach 1954-55 r. Fot. UMWZP Most w Siekierkach – widok brzegu Odry po polskiej stronie na niemieckie przęsła mostu odbudowane w latach 1954-55 r. Fot. UMWZP

Kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz znajduje się 77 km od Szczecina oraz 66 km od Bramy Brandenburskiej w Berlinie.Ten most autentycznie łączy, i to nie tylko Polskę i Niemcy, Pomorze Zachodnie i Brandenburgię, ale i naszą ideę. Chcemy, by nasi mieszkańcy mogli się odwiedzać i poznawać, podróżując rowerem. Bardzo się cieszę, że w końcu udało się podpisać tę umowę. Most jest wciąż własnością PKP PLK, ale wojewoda wspiera nas w tym, by został skomunalizowany – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego.

Most Siekierki–Neurüdnitz powstał w 1892 r. Jak podano, jest najdłuższym tego typu obiektem przez Odrę. W 1945 r. został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po II wojnie światowej obiekt odbudowano, jednak do zamknięcia i likwidacji linii kolejowej w 1999 r. nie przejechał po nim żaden pociąg, nie licząc testów obciążeniowych.


Most ma 660 m długości. Zmieniony w ścieżką pieszo-rowerową będzie jedną z największych atrakcji całego polsko–niemieckiego pogranicza. Zgodnie z planem, most wyposażony zostanie w platformę widokową.

Widok z niemieckiego przęsła: filar z 1892 r., w tle wzgórza morenowe po stronie polskiej. Fot. UMWZ

Widok z niemieckiego przęsła: filar z 1892 r., w tle wzgórza morenowe po stronie polskiej. Fot. UMWZ

W najbliższym czasie powinien zostać wybrany wykonawca zadania, a prace budowlane mają ruszyć we wrześniu br. Wszystko ma być gotowe 2021 r. Na czas prowadzenia prac, dla ochrony czynnej sowy-puchacza, w promieniu 10 km od mostu powstaną sztuczne platformy lęgowe. Partnerzy projektu zmodernizują dwa, liczące po 330 m długości, odcinki mostu. Strona niemiecka ma pracować w taki sposób, by w przyszłości możliwe było podniesienie przęsła dla celów transportu wodnego na Odrze.

Nad tym projektem pracowaliśmy od pięciu lat. Mamy piękne krajobrazy, wspaniałą naturę i dwie metropolie: Szczecin i Berlin. Nasi mieszkańcy uwielbiają aktywny wypoczynek. Ten most świetnie wpisze się w nasze trasy rowerowe, ale i umożliwi poznanie regionów – mówi Karsten Birkholz z Urzędu Gminy Barnim–Oderbruch.

Całkowita wartość projektu to 15,36 mln zł. Projekt otrzymał 3,6 mln EUR unijnego dofinansowania.

Przeczytaj także: Most w Siekierkach – turystyka rowerowa może przynosić zysk [wywiad]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.