• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowa kładka w Łebie oddana do użytku

Opublikowano: 21-06-2020 Źródło: UM Łeba
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Jedna z najpopularniejszych do wypoczynku polskich miejscowości nad Morzem Bałtyckim to Łeba. Z kolei jedną z atrakcji tego miasta jest Staw Łabędzi, na którym odbywają się zawody wędkarskie czy szkolenia żeglarskie.


Fot. UM Łeba Fot. UM Łeba

Staw powstał w efekcie renowacji starego koryta rzeki Łeby (roboty prowadzono w latach 2012–2013). Zbiornik znajduje się na terenie nadmorskiego Parku Leśnego, w północnej części Łeby, między Falochronem Wschodnim a ul. Wojska Polskiego.

Niedawno do użytku oddano nową kładkę nad tym stawem: w skład głównej konstrukcji wchodzą stalowe podłużnice oraz rury wypełnione betonem epoksydowym. Pozostałe elementy kładki powstały z drewna modrzewiowego. Budowa kosztowała około 0,2 mln zł.

Fot. UM Łeba

Fot. UM Łeba

Fot. UM Łeba

Fot. UM Łeba

Łeba leży między jeziorami Łebsko i Sarbsko, przy ujściu rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego w otulinie lasów Słowińskiego Parku Narodowego oraz Rezerwatu Mierzei Sarbskiej. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się ruchome wydmy – wędrują na wschód w kierunku Łeby z prędkością 3–10 m rocznie. Wydmy zasypały stare miasto Łeba oraz okoliczne wsie Chusta i Łączki.

Przeczytaj także: Gdańsk – pandemia zatrzymała budowę obrotowej kładki. Ale na krótko