Obiekt ma być de facto kładką dla pieszych, wykonaną z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym (FRP), która służyć będzie gościom Kralingse Bos Park w Rotterdamie.

Kładka została zaprojektowana jako cyrkularna ścieżka będzie wykonana z polimerów, które (w przypadku konieczności zmiany projektu lub, po latach, zużycia obiektu) będą mogły zostać poddane recyklingowi. 

Co ciekawe, nie będzie to pierwsza tego typu kładka, ponieważ w Rotterdamie zainstalowano już inne takie obiekty wykonane z FRP; jednak ta planowana do Kralingse Bos Park jest uważana za pierwszą polimerową przeprawę na świecie, która zostanie zbudowana z wykorzystaniem druku 3D.

Maurice Kardas, dyrektor ds. rozwoju biznesu Royal HaskoningDHV , firmy odpowiedzialnej za projekt, podkreśla, że prototyp był gotowy w 2019 r., ale teraz, dzięki wsparciu DSM oraz władz miasta Rotterdam, pomysł może zostać zastosowany w praktyce. 

Wprowadzając okrągłe kompozyty do swojej infrastruktury mostowej, Rotterdam po raz kolejny okazuje się być miastem wyprzedzającym konkurencję. Jest to zasadnicza zmiana, która oznacza wspólny wysiłek na rzecz realizacji innowacyjnej idei od pomysłu do realizacji i wprowadza miasto w nową erę zrównoważonego projektowania – mówi Kardas.

Roboty związane z drukiem i instalacją obiektu mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

W Rotterdamie znajduje się ponad 1000 mostów. Władze miasta podkreślają, że zależy im na szukaniu nowych rozwiązań, które umożliwią szybką i zrównoważoną budowę tego typu obiektów.

Przeczytaj także: Transgraniczny most Polska–Czechy do rozbiórki