Podpisano umowę na budowę kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę w Warszawie, najdłuższej w Polsce. Obiekt połączy rejon ul. Karowej (dzielnica Śródmieście, lewy brzeg) z rejonem ul. Okrzei (Praga, prawy brzeg).
Źródło: UM Warszawa
Nowa kładka w Warszawie (pierwsza przez Wisłę przeznaczona tylko dla pieszych i rowerzystów) będzie mieć 452 m długości i zmienną szerokość: w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m, a nad nurtem rzeki – 16,3 m (kształtem ma przypominać błyskawicę). Będzie składać się z siedmiu żelbetowych podpór. Na kładce nie przewidziano rozdziału na strefę pieszą i rowerową, zaplanowano z kolei dwie strefy wypoczynkowe. Przejazd ma zajmować dwie, a przejście sześć minut.
Na lewym brzegu kładka poszerzy się i rozdzieli na dwie rampy nad nabrzeżną promenadą na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego. Między nimi będą dwubiegowe schody ze spocznikiem. Oświetlenie zostanie umieszczone w balustradach. Obiekt będzie monitorowany.
Źródło: UM Warszawa
Zgodnie z zamysłem, umożliwi pieszym i rowerzystom poruszanie się – z dala od ruchu samochodowego – między Bulwarami Wiślanymi, czyli popularnym miejscem wypoczynku, a praskim brzegiem rzeki, który jest niezagospodarowany. Obecnie należy korzystać z „trudnego” dla pieszych mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
Przeprawa w Warszawa ma być wyjątkowa nie tylko w polskiej skali. Będzie o 127 m dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge, jednego z najbardziej znanych tego typu obiektów na świecie.
Źródło: UM Warszawa
Wykonawcą została firma Budimex, która będzie pracować w formule „buduj”. Wartość kontraktu wynosi ponad 120 mln zł. Wszystko ma być gotowe w 2024 r.
Przeczytaj także: W budowie kładek kluczowa jest trwałość. Zmiany klimatu niosą zagrożenie [WYWIAD]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.