W Warszawie rozpoczęła się budowa najdłuższej w Polsce kładki dla pieszych i rowerzystów. Na początek przewidziano przygotowanie terenu na prawym brzegu Wisły.
Źródło: ZDM Warszawa
Wykonawca usunął już z placu budowy około 40 drzew oraz 5606 m2 krzewów i zarośli. Zarząd Dróg Miejskich podkreślił, że to niewielka ingerencja w zieleń w porównaniu z innymi tego typu inwestycjami w Warszawie. Na przykład na potrzebę budowy mostu Północnego usunięto około 3 tys. drzew. Wycinkę prowadzono pod nadzorem przyrodniczym. W komunikacie napisano, że inwestycja wymagała od nas uzyskania zezwoleń i zgód w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska, które sprawdziły, o jakiej porze roku można takie prace prowadzić i czy będą miały istotny wpływ na ekosystem.
Źródło: ZDM Warszawa
Tego typu prac nie będzie po drugiej stronie rzeki, gdzie kładka zostanie „wpięta” w istniejącą już infrastrukturę. Kolejnym krokiem po przygotowaniu terenu będą pomiary geodezyjne i wyrównywanie terenu. Ciężki sprzęt na placu budowy pojawić ma się w marcu br.
Finałem budowy będzie stworzenie niedaleko nowej kładki zieleńca o powierzchni 5,3 tys. m2. Do tego poza obszarem inwestycji posadzonych zostanie 58 drzew (klony polne Elsrijk, dęby błotne i graby pospolite) i krzewy (tawuła japońska i dereń biały). Na podporach przeprawy przewidziano montaż budek lęgowych. Budowa będzie prowadzona pod nadzorem ornitologicznym.
Źródło: ZDM Warszawa
Wyjątkowa kładka w Warszawie
Umowę na budowę przeprawy dla pieszych i rowerzystów, która połączy rejon ul. Karowej (dzielnica Śródmieście, lewy brzeg) z rejonem ul. Okrzei (Praga, prawy brzeg), podpisano w listopadzie 2021 r. Wykonawcą jest Budimex, obowiązuje formuła „buduj”. Wartość kontraktu wynosi ponad 120 mln zł.
Nowa kładka w Warszawie będzie mieć 452 m długości i zmienną szerokość: w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m, a nad nurtem rzeki – 16,3 m (kształtem ma przypominać błyskawicę). Będzie składać się z siedmiu żelbetowych podpór. Na lewym brzegu obiekt poszerzy się i rozdzieli na dwie rampy nad nabrzeżną promenadą na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego. Między nimi będą dwubiegowe schody ze spocznikiem. Przejazd kładką ma zajmować dwie, a przejście sześć minut.
Źródło: ZDM Warszawa
Wszystko powinno być gotowe w 2024 r. Obiekt umożliwi poruszanie się pieszym i rowerzystom między Bulwarami Wiślanymi, czyli popularnym miejscem wypoczynku, a praskim brzegiem rzeki, który jest niezagospodarowany. Będzie o 127 m dłuższy od londyńskiego Millennium Bridge, jednej z najbardziej znanych tego typu przepraw na świecie.
Przeczytaj także: Naprawa Mostu Uniwersyteckiego zgodnie z planem. Kiedy otwarcie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.