• Długość kładki nad Wisłą wyniesie 130–140 m, a szerokość 14 m
  • Na jej środku znajdzie się pomost widokowy
  • W czerwcu 2023 r. zostanie otwarta podobna przeprawa przy budowanym moście kolejowym

Trzy połączone konstrukcje i dwa stalowe łuki

Kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą będzie miała długość 130–140 m, szerokość 14 m, a w najwyższym punkcie jej wysokość wyniesie około 16 m nad lustrem wody. Połączy Kazimierz i Ludwinów, a dokładniej bulwar Inflancki pomiędzy ulicami Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim w pobliżu ul. Ludwinowskiej.


Przeprawa będzie realizowana zgodnie z koncepcją Biura Projektów Lewicki Łatak. Obiekt mostowy jak informuje ZIM, będzie się składać się z trzech połączonych ze sobą konstrukcji, tworzonych przez dwa stalowe łuki o zmiennej sztywności zamocowane w masywnych żelbetowych podporach (przyczółkach) i środkowego pomostu widokowego oraz środkowego pomostu widokowego.

Kładka ma stać się dogodnym połączeniem dla pieszych i rowerzystów, którzy dzięki niej ominą mosty drogowe. Skróci się czas dojazdu rowerem między rejonami położonymi po przeciwnych stronach Wisły, a zdaniem władz Krakowa tereny w jej sąsiedztwie staną się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców.

Szacowane koszty budowy to 100 mln zł

Po żmudnych i czasochłonnych przygotowaniach tego projektu, uzyskaniu wszelkich zgód administracyjnych i zapewnieniu finansowania, ogłosiliśmy przetarg na budowę kładki. Termin zgłaszania ofert mija 18 kwietnia – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM. Na budowę przeznaczono 26 miesięcy od dnia podpisania kontraktu.

Szacowane koszty inwestycji to 100 mln zł, jednak realne będą znane po otwarciu ofert. Dofinansowanie zadania w kwocie 65 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Inne krakowskie kładki

W Krakowie od 2010 r. otwarta jest podobna kładka przez Wisłę, jednoprzęsłowa o długości 145 m, łącząca Kazimierz z Podgórzem. Cieszy się dużą popularnością, ożywiła nadwiślańskie tereny Podgórza. W czerwcu 2023 r. zostanie także otwarta przeprawa między Grzegórzkami a Zabłociem. Znajdzie się przy budowanym moście kolejowym. To przedsięwzięcie jest realizowane przez gminę Kraków i PKP Polski Linie Kolejowe.

Przeczytaj także: Sandomierz – rozbiórka mostu nad Wisłą. Latem budowa nowego