Przewidywany czas inwestycji może przekroczyć 10 lat.  Daniel M. Rosyid, architekt reprezentujący Surabaya  Institute of Technology uważa, ze nie ma aktualnie dostatecznie sprawdzonych technologii, które mogłyby wesprzeć skutecznie projekt. Most bowiem będzie sześciokrotnie dłuższy od oddanego niedawno do uzytku łącznika pomiędzy wyspami Jawą i Madurą. Dodatkową trudnością może okazać się fakt, że cieśnina łącząca Morze Jawajskie z Oceanem Indyjskim to rejon wyjatkowo aktywny sejsmicznie.

Most nad Cieśniną Sundajską składać musi się z wielu segmentów. Jednym z nich jest wiszące przęsło o długości 3500 m. Jak dotąd najdłuższe istniejące struktury wiszące na swiecie osiagały 2000 m. (Akashi-Kaikyō bridge w Japonii o długości przęsła 1991 m).

Most skróciłby znacznie czas podróży pomiędzy wyspami, która teraz odbywa się głównie za pomoca łodzi. Cieśninę rocznie pokonuje 20 milionów ludzi. Jawa posiada 133 mln mieszkańców, natomiast trzykrotnie większa Sumatra tylko 48 mln. Sumatra jest najludniejszą wyspa świata, która nie posiada drogowego połączenia ze stolicą kraju. (Jakarta jest położona na Jawie).