Most przecinający autostradę A10 ma wesprzeć mobilność pieszych, rowerzystów i jeźdźców. Projekt autorstwa pracowni Knight Architects uzyskał już pozwolenie na budowę.

Nowy obiekt został zaprojektowany tak, aby stanowił charakterystyczny architektoniczny punkt orientacyjny dla pobliskiego osiedla i był natychmiast rozpoznawalny z drogi A10. Będzie on połączony z trasami aktywnej mobilności jako część zmodernizowanego połączenia z jednym z największych ośrodków zatrudnienia w Cambridge–Cambridge Science Park.

Konstrukcja mostu została zaprojektowana w taki sposób, aby oddać hołd zarówno historii lotnictwa w Waterbeach, jak i naturalnemu krajobrazowi tego obszaru, natomiast kontrastowe użycie bieli i ciemnej szarości w rzeźbionych belkach brzegowych i sekcjach pomostu ma podkreślić sylwetkę obiektu. 

Jak wskazują projektanci, przeprawa ma skromnie wkomponować się w krajobraz torfowiska niskiego, minimalizując w ten sposób swój wpływ na środowisko. Zaprojektowano ją także z uwzględnieniem położonych równolegle do autostrady kanałów Car Dyke i Old Tillage. Podejścia do mostu zostały zaprojektowane jako łagodnie nachylone i porośnięte roślinnością nasypy.

Laura Langridge, współpracownik Knight Architects i architekt projektu, powiedziała: nasz kontekstowy projekt będzie stanowił odpowiednie i rozpoznawalne wejście do nowego osiedla Waterbeach, jednocześnie wspierając cele zrównoważonego rozwoju, jakimi są poprawa aktywnej mobilności w tej okolicy. Cieszymy się na myśl o jego instalacji wiosną przyszłego roku.

Nowy most A10 podkreśla naszą wizję, zaangażowanie i inwestycje w zrównoważony transport. Nie tylko zapewni on solidne połączenie dla nowego połączenia rowerowego z Parkiem Naukowym dla osób dojeżdżających do pracy w przyszłości, ale także będzie wspierał połączenia pomiędzy Waterbeach i Landbeach, aby pomóc lokalnym mieszkańcom w zrównoważonym dostępie do nowych usług i udogodnień, które tu powstaną – dodała Caroline Foster, dyrektor projektu dla Waterbeach w Urban & Civic.

Zobacz także. Bydgoszcz: powstają podpory dwóch nowych mostów