Most w pobliskim Wyszogrodzie także ma 1,2 tys. metrów długości. Ale wśród mostów podwieszanych - płocki nie ma sobie równych. Most Siekierkowski w Warszawie liczy 500 m długości, Świętokrzyski (również w Warszawie) - 479, most Tysiąclecia we Wrocławiu - 550, a most III Tysiąclecia w Gdańsku - 372.

Płocka przeprawa nie jest też najwyższa, jego pylony liczą sobie 68,7 m. Wysokość pylonów mostu Siekierkowskiego to 90 m, Świętokrzyskiego - 87,5, a III Tysiąclecia w Gdańsku - 99,89 m.

Co więc czyni go taką niezwykłą konstrukcją? Przęsło żeglowne. Jego rozpiętość wynosi 375 metrów! Przęsło żeglowne mostu Siekierkowskiego liczy 250 m, III Tysiąclecia w Gdańsku - 230, Świętokrzyskiego - 180, a mostu Tysiąclecia we Wrocławiu - tylko 153.

Z informacji, jakie zdobyliśmy, wynika, że główne przęsło jest jednym z największych wśród obiektów mostowych podwieszanych z wantami w jednej płaszczyźnie i jest najdłuższym na świecie przęsłem wśród przęseł zastosowanych w mostach podwieszanych o pylonach kolumnowych zamocowanych w pomoście.

Uroczystość przecięcia wstęgi odbędzie się w miejscu, w którym most przechodzi w estakadę nad Grabówką. Początek - godz. 17. Płocczanie będą mogli wjechać na przeprawę po zakończeniu spotkania, czyli między godz. 19 a 20.