Ulica Autostrada Poznańska, gdzie zlokalizowane są oba mosty, jest częścią miejskiego odcinka drogi krajowej nr 31. Łączy ona lewobrzeżną i prawobrzeżną część miasta z resztą kraju.
Budowa nowych mostów i dojazdów do nich to jedna z największych inwestycji drogowych zrealizowanych w Szczecinie w ostatnich latach. Nowe przeprawy zastąpią dwa istniejące mosty, które powstały jeszcze w latach 50. Ich stan techniczny był jednak zły. Stanowiły też "wąskie gardła" ważnego ciągu komunikacyjnego miasta - nie spełniały wymogów nośności, przejazd przez nie był ograniczony do pojazdów poniżej 20 ton przy zmniejszonej prędkości.

Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2006 r. Kosztowała ok. 83 mln zł. Miasto pozyskało na nią dofinansowanie z Sektorowego Programu Operacyjnego "Transport" w wysokości 44,2 mln zł. Prace wykonywało Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych przejęte przez firmę Bilfinger Berger Polska.
W trakcie prac powstały dwa trzyprzęsłowe mosty o długości 206 m (most nad Odrą) i 227,5m (most nad Regalicą) oraz wiadukty dojazdowe do mostów.

Obiekty mają nośność kl. "A", co oznacza, że mogą po nich jeździć pojazdy o masie do 50 ton. Wzdłuż mostów powstały chodniki. Przeprawy są oświetlone, zabezpieczone stalowymi barierami, zaopatrzone w sygnalizację nawigacyjną.
Przeprawa nad Odrą nosi nazwę "Pomorzan" a nad Regalicą - "Gryfitów". Nazwy zostały zaproponowane przez mieszkańców w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta i lokalne media.