Estakada Żółkiewskiego ma 300 m długości i ponad 10 m szerokości. Zbudowano ją na 6 przęsłach, a ich rozpiętość wynosi od 34 do 80 m. Docelowo umożliwi bezkolizyjny przejazd nad placem Daszyńskiego. W sumie próbne obciążenia potrwają dwa dni. 13 sierpnia badania prowadzono pomiędzy podporami P4-P7. Na 14 sierpnia przewidziano testy między podporami P1-P4. Łączna masa obciążonych ciężarówek wykorzystywanych w testach to 210 ton, z czego dwie ważą po 34 tony, a cztery po 35,5 tony. Po zebraniu danych z obciążenia statycznego rozpoczną się próby dynamiczne, polegające na przejeździe ciężarówek z prędkościami: 10, 30 i 50 km/godz . 

Prowadzone właśnie badania obiektu mają na celu ocenę poprawności pracy konstrukcji i zgodności z założeniami projektowymi. Na zlecenie wykonawcy próby obciążeniowe prowadzi zespół naukowców z politechniki wrocławskiej.

Więcej na temat budowy przeprawy drogowej w Toruniu w tekstach: Drugi most w Toruniu coraz bliżej oraz Przed montażem łuków mostu w Toruniu

Zobacz fotogalerię z transportu łuku nr 2 (południowego)

 

Zobacz fotogalerię z transportu łuku północnego toruńskiego mostu

  

Zobacz fotogalerię z budowy mostu w Toruniu

Czy wiesz, że...

Obciążenia statyczne to obciążenie wywołane długotrwałym napięciem, spowodowanym utrzymywaniem przez dłuższy czas przedmiotów w tej samej, zwłaszcza wymuszonej pozycji? Tego typu obciążenie jest jednym z rodzajów obciążenia fizycznego.

Wśród czynników wpływających na stateczność (np. zboczy) należy wymienić m.in.:

  • obciążenie dynamiczne, czyli np. drgania spowodowane ruchem pojazdów, wstrząsy wywołane wbijaniem pali, pracą maszyn, robotami strzałowymi czy zagęszczaniem dynamicznym;
  • obciążenie statyczne – spowodowane ciężarem własnym konstrukcji, jak również obciążeniem zewnętrznym;
  • zdarzenia kolizyjne;
  • czynniki tektoniczne – powolne ruchy skorupy ziemskiej, trzęsienia ziemi;
  • wiatr – deflacja i korozja;
  • temperaturę – wysychanie, działanie mrozu;
  • wodę – wsiąkanie wód opadowych, erozja, działanie wód podziemnych, a w szczególności ciśnienia spływowego, falowania
  • działanie biologiczne zwierząt, bakterii i roślin;
  • wpływy chemiczne – utlenianie, uwodnienia, uwęglanie.

Przeciwieństwem do obciążeń statycznych są obciążenia dynamiczne.