W Darłowie nad rzeką Wieprza trwają prace związane z montażem mostu łukowego. Waga konstrukcji stalowej to około 300 ton. Przeprawa ta zostanie wpisana w północną obwodnicę Darłowa w ciągu DW203.
Transport elementów stalowych mostu w Darłowie. Fot. z archiwum Promostal
Zlecenie polegające m.in. na prefabrykacji konstrukcji stalowej mostu, wykonaniu zabezpieczenia antykorozyjnego, dostarczeniu elementów konstrukcji na miejsce budowy, jej zespawanie i montaż powierzono spółce Promostal. Jak mówi kierownik projektu – Piotr Szneider, „To stosunkowo lekki most, ale o nietypowej, łukowej konstrukcji, gdzie głównym elementem jest poprzecznica, nie zaś podłużnica”. Rozpiętość konstrukcji to 48 m (44 m nad rzeką). Jej szerokość wynosi 8 m, a wysokość – około 20 m. Światło pomiędzy lustrem wody a mostem wyniesie 3,5 m, więc będą mogły przepływać pod nim duże jachty.
Montaż mostu w Darłowie
Montaż obiektu zostanie zrealizowany w kilku etapach. Po wykonaniu elementów stalowych w zakładzie produkcyjnym należy je przewieźć na plac montażowy, zespawać konstrukcję i zamontować ją na żelbetonowych przyczółkach. Aktualnie elementy są zwożone do Darłowa, co jest skomplikowaną operacją logistyczną ze względu na to, że niektóre elementy są ponadgabarytowe. Zdaniem kierownika projektu największym wyzwaniem będzie montaż konstrukcji nad rzeką. To zadanie przewidziane zostało na przełom października i listopada.
Most nad Wieprzą elementem obwodnicy Darłowa
Budowany nad Wieprzą most stalowy będzie elementem obwodnicy Darłowa. Dzięki obwodnicy kierowcy zyskają lepszy dojazd do portu oraz Darłówka wschodniego i zachodniego. Inwestycja realizowana jest kosztem około 15,3 mln zł, a odpowiada za nią konsorcjum firm Wrobis ze Szczecina i Infrabud z Koszalina. Inwestorem jest Wojewódzki Zarząd Dróg w Koszalinie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.