Zakończyło się nasuwanie mierzącego 100 m długości drugiego z przęseł mostu Cłowego w Szczecinie - przy zachodnim brzegu Regalicy. Prędkość nasuwania wynosiła około 3 m/godz. Kilka dni wcześniej takie same prace odbywały się po stronie wschodniej.
Przęsła mostu Cłowego nasunięte. Pora na spawanie. Fot. UM Szczecin
Nowe stalowe przęsła do Szczecina przypłynęły na pontonie o wyporności 10 tys. ton, tym samym, który użyty został podczas rozbiórki starego mostu.
Teraz oba przęsła zostaną ze sobą połączone, a spawanie potrwa do końca maja. Potem, w czerwcu, ma odbywać się zbrojenie i betonowanie płyty pomostu oraz zakończenie prac na przyczółkach. Z kolei na lipiec zaplanowano montaż elementów wyposażenia mostu i roboty nawierzchniowe. A przejezdność przeprawa ma osiągnąć do 31 lipca br.
Most Cłowy to jedna z najważniejszych przepraw w Szczecinie. Prace budowlane realizuje konsorcjum - Vistal Gdynia S.A. i Vistal Infrastructure sp. z o.o. Ponad 200-metrowy most Cłowy powstał w 1960 r. Łączy prawo- i lewobrzeżną część Szczecina. Przeprawa pozwala na dojazd do miasta i portu. Wartość kontraktu, obejmującego przebudowę obiektu, wynosi około 18,7 mln zł.
Most Cłowy w liczbach
822 tony - waga nowej konstrukcji stalowej ustroju nośnego
ponad 34 tys. - tyle sztuk sworzni posłuży do połączenia konstrukcji stalowej z betonem
2400 m3 - tyle zostanie wykorzystanego betonu.
360 ton - waga stali zbrojeniowej do płyty pomostu i renowacji podpór
Przeczytaj także: Most Cłowy. Części konstrukcji zostaną przetransportowane drogą wodną
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.