Kraków: nowy most nad Wisłą oddany do użytku
Realizacja jednej z priorytetowych inwestycji drogowych w Polsce dobiegła końca, a tym samym do użytku kierowców został oddany nowy odcinek wschodniej obwodnicy Krakowa pomiędzy węzłami Rybitwy i Igołomska. Budowa, za którą odpowiedzialne było konsorcjum Strabaga, trwała trzy lata.
W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 4,5 km wraz z dwoma węzłami drogowymi i całą infrastrukturą drogową. Łącznie przebudowano i wybudowano 18,6 km jezdni i dróg dojazdowych, obiekty inżynierskie, linię tramwajową wraz z siecią trakcji oraz elementy sieci podziemnych. Skonstruowano też nowoczesny most łączący Podgórze z Nową Hutą. Do jego wykonania zużyto około 7400 ton stali zbrojeniowej i około 39 300 m3 betonu.
Najdłuższy most nad Wisłą w Krakowie w ciągu S7. Fot. Strabag sp. z o.o.
Przeprawę o długości około 700 m tworzą dwa niezależne obiekty, które będą prowadzić ruch w dwóch kierunkach. Konstrukcję nośną przęseł nurtowych o rozpiętości 200 m każde stanowi ustrój podwieszony z czterema pylonami (po dwa dla każdej jezdni) o wysokości 63 m.
Krakowski most na Wiśle to obecnie największy i najbardziej okazały obiekt inżynierski w Krakowie, to także najtrudniejszy element drogi S7 na realizowanym odcinku. To również projekt innowacyjny – nasi inżynierowie zastosowali szereg nowatorskich rozwiązań technicznych zarówno w zakresie konstrukcji nośnej, jak i nawierzchni - zaznacza Alfred Watzl, członek zarządu spółki Strabag.
Jak zauważył przemawiający podczas oddania krakowskiego odcinka S7 do ruchu Wojciech Trojanowski, członek zarządu spółki wykonawczej:
Odcinek S7 w Krakowie wraz z mostem na Wiśle to niewątpliwie kluczowy dla miasta, regionu ale też Polski szlak komunikacyjny, łączący porty Trójmiasta z Warszawą i południem kraju. Dzisiejsza uroczystość to szczególny powód do dumy - w zeszłym tygodniu oddaliśmy do ruchu odcinek S7 Napierki - Nidzica i do końca roku oddamy dwa kolejne odcinki S7, a także inne drogi ekspresowe w kraju.
Jak można przeczytać w komunikacie spółki: Dolna warstwa wykonana została według innowacyjnej technologii, zastosowanej pierwszy raz w Polsce na 11-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S8 Opacz–Paszków. Natomiast górna warstwa nawierzchni asfaltowej została wykonana z asfaltu z dodatkiem gumy. Dzięki temu trwałość projektowanej nawierzchni uległa wydłużeniu prawie o połowę, bez wzrostu kosztów po stronie Inwestora.
Nowoczesna przeprawa ułatwi życie kierowcom, skróci czas przejazdu, poprawi bezpieczeństwo i zmniejszy korki na krakowskich drogach.
Grupa Strabag działa w Polsce już od 30 lat, zatrudniając obecnie około 4,5 tys. pracowników. Roczne obroty Grupy wynoszą około 800 mln EUR.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.