Do przeprowadzenia próbnych obciążeń wykorzystano  8 samochodów ciężarowych, pięcioosiowych.

Most powstał w ramach zadania obejmującego budowę odcinka S5 od Korzeńska (od km 108+758) do punktu przed wsią Krościną (km 123+00) - łącznie niemal 15 km. Za jego realizację odpowiedzialne jest konsorcjum firm Budimex i Strabag. Przeprawa przez rzeki Barycz i Młynówkę oraz linię kolejową E59 relacji Wrocław-Poznań to 748-metrowy obiekt składający się z dwóch niezależnych, równoległych konstrukcji. Każda z jezdni ma po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Most został zbudowany z wykorzystaniem metody nasuwania podłużnego - wybór tego rozwiązania podyktowany był troską o cenną ekologicznie Dolinę Baryczy; dzięki temu nie trzeba było budować potężnych rusztowań i nadmiernie ingerować w przyrodę.

Droga ekspresowa S5 na terenie woj. dolnośląskiego to odcinek prawie 50-kilometrowy. Został podzielony na trzy odrębne kontrakty. Aktualne zaawansowanie prac szacuje się na około 80%-90%.

Na 15-kilometrowym odcinku, w ciągu którego zbudowano most MS-6, powstaną też dwa węzły drogowe: Żmigródek i Żmigród. Wykonawca miał do zrealizowania łącznie 14 obiektów mostowych w ciągu całej drogi ekspresowej, w tym 3 wiadukty nad S5 w ciągu dróg lokalnych.

Wartość inwestycji to 576 mln 255 tys. zł. Zgodnie z umową, którą podpisano 31 lipca 2014 r., S5 powinna być oddana do użytku 31 października br. 

Inwestycja objęta jest dofinansowaniem unijnym.