Ta imponująca przeprawa o długości 19 km ma dla Moskwy znaczenie strategiczne. Budowa stała się konieczna po aneksji półwyspu przez Rosję w 2014 r.

Most połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim – rozciąga się pomiędzy półwyspem Taman, następnie przebiega wzdłuż istniejącej 5-kilometrowej tamy i wyspy Tuzli. Dalej przecina Cieśninę Kerczeńską, okrążając przylądek Ak-Burun od północy i prowadzi na krymskie wybrzeże.

Szacuje się, że w ciągu doby mostem o dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu w każdym kierunku przejeżdżać będzie około 40 tys. samochodów. Będą się one przemieszczać z prędkością do 120 km/godz. Z taką samą prędkością mają jeździć pociągi pasażerskie, a towarowe – 80 km/godz. Dla pociągów budowane są tory, którymi dziennie będzie się przemieszczać 47 par składów.

Most zaprojektowano tak, by nie utrudniał żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej. Łukowe przęsła mają 227 m długości i znajdują się na wysokości 35 m nad lustrem wody. Ze względu na to, że konstrukcja znajduje się w obszarze narażonym na trzęsienia ziemi, zastosowano takie rozwiązania, które ochronią ją nawet w przypadku silnych wstrząsów.

Obecnie na całej długości instalowane są czujniki i elementy hydrauliczne zapewniające stabilność budowli w wyniku obciążeń sejsmicznych lub innych zdarzeń dynamicznych. Jak tłumaczy Igor Kolyusha z Instytutu Giprostroymost z Sankt Petersburga, to jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Pozwalają one przęsłom mostu „oddychać”, to znaczy swobodnie się poruszać w zależności od panujących warunków atmosferycznych. W przypadku trzęsienia ziemi obciążenia zostaną równomiernie rozprowadzone na podporach. Podobną technologię ochrony antysejsmicznej wykorzystano na budowie mostu wantowego we Władywostoku.

W połowie stycznia podstawowe konstrukcje jezdni mostu były gotowe w 100%, jednak w pozostałe prace związane z układaniem nawierzchni i wyposażeniem konstrukcji osiągneły dopiero 37%. W sekcji kolejowej wykonano 55% prac w zakresie podstawowych konstrukcji. Obecnie do realizacji części kolejowej zaangażowanych jest 30% spośród wszystkich pracowników zatrudnionych do budowy przeprawy. Tych w sumie zmobilizowano 10 tys.

Równolegle w Cieśninie Kerczeńskiej trwają prace przy budowie infrastruktury kolejowej po obu jej stronach. W sumie tory zostaną ułożone na długości około 60 km.

Zobacz zdjęcia z budowy mostu na Krym

Przeczytaj także: Najwyższy budynek w Europie ma już iglicę. Osiągnął wysokość 462 m