• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kładka Berdychowska: jest koncepcja architektoniczna

Opublikowano: 25-06-2018 Źródło: UM Poznań

Rozstrzygnięto konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej kładki Berdychowskiej nad Wartą i Cybiną w Poznaniu. Za najlepszy uznany został pomysł zespołu pod przewodnictwem ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego. W II połowie 2019 r. mają ruszyć prace budowlane, a dwa lata później kładka powinna zostać oddana do użytku.


Tak będzie wyglądać kładka Berdychowska w Poznaniu. Źródło: UM Poznań Tak będzie wyglądać kładka Berdychowska w Poznaniu. Źródło: UM Poznań

Konkurs ogłoszono 20 grudnia 2017 r. Do 30 kwietnia br. napłynęły 22 prace. W uzasadnieniu jury podkreśla, że I nagroda została przyznana za szczególną atrakcyjność, oryginalność formy oraz funkcjonalność rozwiązań kładki/przeprawy wraz z uwzględnieniem jej połączenia z otoczeniem (...).

Ponadto kładka została zaprojektowana jako zawieszenie nad lustrem wody dwóch naprężonych, smukłych wstęg mających za zadanie spiąć dwa brzegi Warty, włączając szczególne miejsce, jakim jest cypel Ostrowa Tumskiego rozdzielający jej brzeg tak by nie naruszyć, a zarazem podkreślić pejzaż miasta, zwracając szczególna uwagę na Katedrę.


Kładka Berdychowska połączy rejon Kampusu Politechniki Poznańskiej, czyli tzw. Berdychowa, z południową częścią Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią Poznania w rejonie Chwaliszewa. Ułatwi też przedostanie się z okolic Malty na Stary Rynek. Na budowie kładki skorzystają zarówno piesi, jak i rowerzyści.

Źródło: UM Poznań Źródło: UM Poznań

Najistotniejsze jest to, że projekt kładki Berdychowskiej zostanie zrealizowany. Mamy zabezpieczone w budżecie środki w wysokości 30 mln zł. Mam nadzieję, że werdykt będzie satysfakcjonujący wszystkich zainteresowanych tą niezwykle ważną inwestycją. Przede wszystkim staraliśmy się bardzo dobrze przygotować założenia, żeby wykonawcy projektów wiedzieli, czego miasto oczekuje. Chodziło też o to, by zwycięska praca była zrealizowana i przełożona na konkretny projekt budowalny i wykonawczy – mówi, cytowany w komunikacie, Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Źródło: UM Poznań Źródło: UM Poznań

W lipcu ma zostać podpisana umowa na wykonanie projektu budowlanego – te prace mają trwać 360 dni. Z kolei 24 miesiące powinny potrwać roboty budowlane, których początek zaplanowano na II połowę 2019 r.

Przeczytaj także: Kładka rowerowa nad Popradem połączy Stary i Nowy Sącz

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!