Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) w Krakowie przedstawił na oficjalnej stronie miasta informacje na temat stanu i kontroli mostów i wiaduktów, którymi zarządza. Stolica Małopolski dołączyła tym samym do grupy dużych europejskich miast i państw, które po katastrofie wiaduktu autostradowego we włoskiej Genui, uspokaja mieszkańców, przedstawiających swoje wątpliwości co do bezpieczeństwa obiektów mostowych w miejscu zamieszkania.
Most Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Fot. CoinUp / Shutterstock
ZIKiT w Krakowie utrzymuje 142 drogowe obiekty inżynierskie, które znajdują się w ciągu dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych, a także 99 obiekty na trasach dróg gminnych i wewnętrznych. Konstrukcje te podlegają przepisom prawa budowlanego dotyczącego kontroli ich stanu technicznego, dlatego obiekty poddawane są rocznym i pięcioletnim ocenom. W ich ramach zewnętrzni eksperci badają je, a wyniki tych analiz przedstawiają do oceny Zarządowi oraz nadzorowi budowlanemu.
Dotychczas nie wystąpiła sytuacja o wydaniu nakazu wyłączenia obiektu mostowego z eksploatacji. Bardzo rzadko ZIKiT wprowadzał zmniejszenie obciążenia poprzez ograniczenie tonażu – podano.
W zakresie oceny stanu technicznego obiektów tego typu ZIKiT współpracuje z Politechniką Krakowską (PK) w zakresie profesjonalnych badań laboratoryjnych dla konstrukcji najbardziej wrażliwych pod kątem choćby ich znaczenia w transporcie. Aktualnie wykonywana jest ocena konstrukcji, po niej jednostka ustali zakresy ekspertyz rozszerzonych.
W ciągu ostatnich trzech lat krakowska jednostka wykonała trzy duże remonty (mostu przy al. Focha nad Rudawą, wiaduktu nad linią kolejową przy ul. Doktora Twardego oraz przejścia podziemnego pod ulicami Wielicką i Wlotową) oraz kilkadziesiąt mniejszych prac modernizacyjnych w obrębie innych obiektów mostowych w Krakowie. W planach jest remont trzech kolejnych mostów – to przeprawy przez Wisłę w ciągu ulic: Starowiślnej, Krakowskiej i Brzeskiej.
ZIKiT należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a istniejący stan mostów i wiaduktów nie grozi katastrofą budowlaną, nie budzi też obaw o wyłączenie z użytkowania – zapewnia Zarząd.
Przeczytaj także: Katastrofa budowlana we Włoszech. Zawalił się wiadukt autostradowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.