W Genui runął wiadukt w ciągu autostrady A10. Zniszczeniu uległ 100-metrowy odcinek obiektu. Na miejscu pracują odpowiednie służby: strażacy, ratownicy i policjanci. Prawdopodobnie w chwili katastrofy wiaduktem poruszało się kilka pojazdów. Jak podała agencja Reuters, władze miasta obawiały się, że na miejscu są „dziesiątki zabitych”. Na razie potwierdzono, iż zginęło co najmniej 38 osób, w tym troje dzieci.
Katastrofa budowlana we Włoszech, runął wiadukt drogowy. Fot. Twitter
Włoskie media doniosły, że jako pierwszy zniszczeniu uległa kolumna mostu przy Via Filla, w rejonie Sampierdareny. Aby wyciągnąć ludzi spod gruzów, zespoły poszukiwawcze wykorzystywały do szukania ofiar psy oraz sonary.
Fot. „The Mirror”/Twitter
Po obu stronach przeprawy, zwanej Polcevera Viaduct, powstały gigantyczne korki.
Choć firma Autostrade per l'Italia broni się przed atakami, twierdząc, że ekipy techniczne powołane do oceny stanu konserwacji wiaduktu i skuteczności systemów kontroli współpracowały z czołowymi podmiotami zajmującymi się testowaniem i inspekcją, opartą na najwyższych standardach międzynarodowych, eksperci cytowani przez „The Telegraph” ostrzegają: nawet 300 włoskich mostów, wiaduktów i tuneli grozi zawaleniem.
Mimo że w latach 2012–2017 zainwestowano ponad 1 mld EUR w modernizację i wzmocnienie krajowej sieci drogowej, a wskaźnik śmiertelności i wypadków na drogach obniżył się, ciągle około 70% włoskich mostów i tuneli (około 10,5 tys.) ma ponad 50 lat. Wiele z nich wybudowano tuż po II wojnie światowej, kiedy ruch samochodowy był o wiele mniejszy.
Wiadukt, o długości 1100 m, budowany był w latach 1962–1968. Zaprojektował go architekt Riccardo Morandi. Niektóre źródła podają, że jest pierwszym betonowym mostem podwieszanym, który powstał w Europie. Dwa lata temu obiekt przeszedł modernizację.
Przeczytaj także: Zniszczono częściowo zawalony most w Kolumbii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.