W Polkowicach oddano do użytku nowy dwuprzęsłowy wiadukt ze sprężonych belek prefabrykowanych. Powstał nad dwujezdniową drogą krajową nr 3, a w ciągu drogi wojewódzkiej 331. Prace, w systemie „projektuj i buduj”, trwały rok.
Nowy wiadukt w Polkowicach. Fot. GDDKiA
Nowy wiadukt w Polkowicach został wybudowany w miejsce rozebranego w 2012 r. obiektu. Starą przeprawę zdecydowano się rozebrać z uwagi na uszkodzenia, do jakich doszło w wyniku przejazdu pojazdu ponadnormatywnego. Od tamtej pory ruch kierowany był na objazdy ulicami miasta. Nowy wiadukt ma nośność 50 ton.
Koncepcji dotyczących zagospodarowania tego ciągu komunikacyjnego było co najmniej kilka. Ostatecznie uznaliśmy, że najodpowiedniejszą formą będzie odbudowa wiaduktu. Jestem przekonany, że oddana do użytku inwestycja zdecydowanie poprawi komfort poruszania się po drogach w tym rejonie Zagłębia Miedziowego – mówi na łamach internetowej strony gminy Polkowice Dariusz Zajączkowski, kierownik rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Głogowie.
Nowy wiadukt oznacza wznowienie ruchu na węźle DK3 z DW331 w Polkowicach, jednocześnie m.in. usprawnienie dojazdu do polkowickiej podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy KGHM-u w Lubinie. Jak podano w komunikacie, choć wiadukt w Polkowicach znajduje się na terenie szkód górniczych, to sposób posadowienia oraz odpowiednie urządzenia dylatacyjne i łożyska minimalizują potencjalne przemieszczenia wynikające z takiej lokalizacji.
W związku z podniesieniem niwelety na wiadukcie przebudowano DW331. Ponadto powstały m.in. odwodnienie oraz kanał technologiczny. Prześwit pionowy pod wiaduktem w Polkowicach zaprojektowano tak, jak dla obiektów autostradowych – ma 4,7 m.
Wiadukt zbudowała firma Himmel i Papesch z Opola. Łączny koszt realizacji tej inwestycji wynosi około 5 mln zł. Gmina Polkowice na budowę wiaduktu przeznaczyła 1,5 mln zł.
Przeczytaj także: Nowy most na Wyspę Sobieszewską – jak go budowano?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.