PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) prowadzą przebudowę półkilometrowego Mostu Gdańskiego od listopada br. Zdemontowane zostały już stare tory i sieć trakcyjna. Stare elementy zostaną zastąpione nową konstrukcją, przystosowaną do cięższych pociągów i wyższych prędkości. Dzięki realizacji tej inwestycji ruch pociągów w stolicy ma być sprawniejszy. Odnowioną południową nitką Mostu Gdańskiego pociągi pasażerskie przejeżdżać będą z prędkością 120 km/godz., a towarowe 100 km/godz. 

Na barkach ustawiane są specjalne konstrukcje do precyzyjnego i bezpiecznego ściągania metalowych przęseł z kamiennych podpór. Każde z siedmiu przęseł waży około 27 ton, a dwa skrajne po 10 ton. Konstrukcje będą odstawione na praski brzeg Wisły. Przyczółki i filary zostaną wzmocnione. Staną na nich nowe, wytrzymalsze przęsła, na których zamontowane będą tory i siec trakcyjna – wyjaśniają PKP PLK. 

Remont nie ma wpływu na ruch pociągów. Włączenie zmodernizowanej przeprawy kolejowej do eksploatacji zaplanowano na sierpień 2019 r., po zakończeniu prac i uzyskaniu wszystkich zgód administracyjnych.

Inwestycja ma wartość ponad 75 mln zł; jest realizowana ze środków budżetowych

Przeczytaj także: W Warszawie powstaną bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe