Przez Most im. ks. J. Poniatowskiego każdego dnia przejeżdża 55 tys. pojazdów. Zgodnie z zamysłem, most i wiadukt, który łączy tę przeprawę z Wisłostradą, zostaną podzielone na cztery pomiarowe odcinki (po dwa dla każdego kierunku). Dzięki temu system obejmie także pojazdy, które korzystają z węzła przy Wisłostradzie. Dane z urządzeń pomiarowych będą trafiać do specjalnego systemu Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która odpowiada za wszystkie urządzenia mierzące prędkość w Polsce.

Jak napisano w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, po sukcesie Bulwarów Wiślanych, Stadionu PGE Narodowego i plaży „Poniatówka”, most Poniatowskiego cieszy się dużą popularnością wśród pieszych i rowerzystów, dla których infrastruktura ze względów historycznych nie jest przyjazna. To dlatego tak ważnym jest, by nie przekraczać dozwolonej prędkości.


W Warszawie urządzenia, które na moście Poniatowskiego zastąpią policjantów, mają zacząć działać jeszcze w tym roku – wszystkie pojazdy będą miały kontrolowaną prędkość przez całą dobę. Do tej pory funkcjonariusze kontrolę prowadzili w ramach służb ponadnormatywnych, finansowanych przez warszawski ratusz.

Dodano, że potrzeba monitorowania jest jednak większa niż możliwości „drogówki”, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić na moście Poniatowskiego odcinkowy pomiar prędkości, tak by standardy bezpieczeństwa zostały zachowane 24 godz. na dobę.

Przeczytaj także: Warszawa – remont wiaduktu łączącego most Poniatowskiego z Wisłostradą