• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Lublin: wiadukty są bezpieczne, jest zgoda na korzystanie

Opublikowano: 19-08-2019 Źródło: UM Lublin, Kurier Lubelski
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

13,5 tys. m3 betonu oraz 1590 ton stali zbrojeniowej wykorzystano do budowy nowych wiaduktów w Lublinie, które stanęły w miejsce najdłuższego tego typu obiektu w granicach administracyjnych tego miasta. Budowa nowych przepraw trwała 409 dni. Z obiektów w końcu można zacząć korzystać.


Fot. UM Lublin Fot. UM Lublin
  • W Lublinie w ciągu ul. Grygowej wybudowano cztery wiadukty
  • Procedury odbiorowe trwały pięć miesięcy
  • Inspektorzy mieli zastrzeżenia do murów przy wiaduktach

„W końcu”, ponieważ nowe wiadukty pomyślnie próby obciążeniowe przeszły już w marcu br. Choć Ratusz pierwotnie liczył, że procedury odbiorowe potrwają około miesiąca, to od momentu zakończenia ich budowy aż do teraz, czyli przez około pięć miesięcy, nie były użytkowane. Dlaczego tak się stało? Ponieważ inspektorzy budowlani mieli zastrzeżenia do murów otaczających ziemny nasyp przy wiaduktach – odchylenia od pionu. Dopiero w specjalnej ekspertyzie, zleconej przez miasto, Instytut Badawczy Dróg i Mostów potwierdził, że nowe obiekty są bezpieczne i można z nich korzystać bez potrzeby stosowania dodatkowych wzmocnień.


W minioną środę, 14 sierpnia 2019 r., Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie otrzymał decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Miasta Lublin pozwalającą na „użytkowanie zadania”, które polegało na przebudowie ul. Antoniny Grygowej na odcinku między ul. Pancerniaków a ul. Metalurgiczną wraz z budową nowych obiektów mostowych. Na poniedziałek, 19 sierpnia, zaplanowano demontaż urządzeń uniemożliwiających wjazd na nową trasę. Pierwsze auta mają pojawić się na niej między godz. 16 a 17.

Fot. UM Lublin

Fot. UM Lublin

Fot. UM Lublin

Fot. UM Lublin

Rozbiórkę starego, najdłuższego wiaduktu w Lublinie zakończono 22 marca 2018 r. Tamten obiekt budowano w latach 1978–1985. Była to przeprawa o długości 750 m (619,99 m w osiach skrajnych łożysk), składająca się z 12 przęseł. Zburzono ją z uwagi na fatalny stan techniczny, prace rozbiórkowe trwały 79 dni. W jej miejsce zbudowano parę większych wiaduktów. Dłuższe mają po 212 m długości, a krótsze – po 153 m długości. Poza tym, w ramach przebudowy ul. Grygowej, 133 m drogi powstało na nasypie o wysokości 13 m w najwyższym punkcie. Całościowo prace objęły dystans około 1,5 km.

Fot. UM Lublin

Fot. UM Lublin

Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie kosztowała 70,2 mln zł. Zadanie zrealizowała firma Budimex S.A.

Przeczytaj także: Przebudowa 35-letniego wiaduktu w Bydgoszczy

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe