Partnerzy portalu

Trwa budowa mostu, który połączy dwa województwa

Opublikowano: 25-08-2019 Źródło: Gmina Nowy Korczyn, inzynieria.com

Od końca marca br. trwa budowa mostu przez Wisłę, który połączy woj. świętokrzyskie (Nowy Korczyn) i małopolskie (Borusowa). Widoczne są już pierwsze elementy nowej przeprawy.


Fot. Gmina Nowy Korczyn Fot. Gmina Nowy Korczyn

Budowa mostu będzie kosztować 53,7 mln zł, przy czym wykonano już roboty warte około 6,5 mln zł. Prace przebiegają zgodnie z planem. Do tej pory obejmowały m.in: wykonanie głównych podpór, zbrojenie i deskowanie filarów oraz palowanie wraz z próbami obciążeniowymi.

Przeprawa łącząca Nowy Korczyn i Borusową będzie mieć ponad 670 m długości. W jej skład wejdzie 13 przęseł, z których najdłuższe, o długości 130 m, zaplanowano nad nurtem rzeki. Na moście znajdzie się jezdnia o szerokości 7 m z dwoma pasami ruchu, a także chodniki i ścieżkę rowerową. Oprócz tego, po obu stronach Wisły, powstaną drogi dojazdowe o łącznej długości około 2 km.

Fot. Gmina Nowy Korczyn Fot. Gmina Nowy Korczyn

Most ma być gotowy 30 października 2020 r. Dzięki niemu szybszy będzie przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, łatwiej będzie też dojechać do uzdrowiska Busko-Zdrój czy autostrady A4 i strefy aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Fot. Gmina Nowy Korczyn Fot. Gmina Nowy Korczyn

Pierwszy most łączący Nowy Korczyn i Borusową wysadzono po wybuchu II wojny światowej. Od tamtej pory, również w trakcie obecnej budowy, funkcjonuje przeprawa promowa. Tak będzie do końca października br. Jak podano, utrzymanie przeprawy w kolejnych miesiącach zależy od dalszych porozumień oraz kosztów z tym związanych.

Przeczytaj także: Otwarto najdłuższą wstęgową kładkę w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!