• Most Piłsudskiego w Toruniu ma 898 m długości całkowitej
  • Powstał w 1934 r., po wojnie odbudowany został w 1950 r.
  • Ostatni raz nawierzchnię remontowano w 1992 r.

Jak powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, udało się przygotować decyzję ZRID, która umożliwia realizację tego ważnego dla Torunia i całego regionu przedsięwzięcia. Z kolei prezydent Torunia Michał Zaleski dodał, że teraz trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy, którego rolą będzie to, aby wykonać główne zadanie oraz wybudować podstawę do mostu tymczasowego.


Przetarg na rozbudowę Mostu im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu ogłoszono pod koniec minionego roku. Oferty można składać do 14 lutego br.  W ramach pierwszego etapu tej inwestycji odbędzie się remont nawierzchni mostu oraz wyczyszczone i pomalowane zostaną elementy, które znajdują się nad jezdnią. W tym czasie funkcjonować ma już tymczasowa przeprawa o długości 1722 m. Będzie to składana konstrukcja typu DMS-65, wypożyczona z rezerw strategicznych państwa (będzie dostępna dla aut do 3,5 tony oraz służb ratowniczych). Z uwagi na to, że na zimę (kra na rzece) przeprawa składana musi być rozebrana, kolejny etap prac (m.in. remont chodników, roboty pod przeprawą) zaplanowano na 2021 r.

Remont mostu Piłsudskiego będzie polegać też np. na wymianie uszkodzonych elementów konstrukcji stalowej pomostu, poszerzeniu tzw. półek, na których znajdują się ciągi piesze i rowerowe, zabezpieczeniu antykorozyjnym konstrukcji stalowej, budowie punktów widokowych i zejścia na Kępę Bazarową. Ponadto zejście na Bulwar Filadelfijski ma być wyposażone w windy. Nawierzchnię na tym moście po raz ostatni remontowano w 1992 r.

Remont mostu Piłsudskiego w Toruniu

Wykonawca będzie miał 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Dodajmy, że przeprawa tymczasowa będzie zlokalizowana na przedłużeniu ul. Przybyszewskiego od strony północnej Wisły oraz na przedłużeniu ul. Zagrodowej i ul. Przy Grobli po drugiej stronie.

Przeczytaj także: Budowa mostu na terenie zalewowym. Co już zrobiono w Kurowie?