• Zabytkowy most nad Regalicą zostanie zastąpiony przez nowy obiekt
  • Po starej przeprawie pozostanie zabytkowe 17-metrowe przęsło zwodzone
  • Koszt inwestycji wyniesie około 328 mln zł

O budowę nowej, wyższej przeprawy zabiegano od lat. Istniejący most zwodzony ma zbyt niski prześwit pionowy i nie spełnia wymogów dla międzynarodowej klasy śródlądowej drogi wodnej Vb. W przypadku większych jednostek konieczne jest podnoszenie przęsła zwodzonego, którego zabytkowy mechanizm często się psuje.

Porozumienie umożliwi przebudowę mostu kolejowego na linii Wrocław–Szczecin, czyli tzw. Nadodrzance. Nowy most powstanie tuż obok starego. Trzy przęsła i podpory istniejącego obiektu zostaną zdemontowane. Zastąpi je nowa, wzmocniona konstrukcja, zostanie zbudowany nowy tor z o długości 300 m z siecią trakcyjną. Zachowane zostanie jedynie 17-metrowe przęsło zwodzone, wpisane do rejestru zabytków.

Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla żeglugi w Szczecińskim Węźle Wodnym. Prace zapewnią większy prześwit mostu, zostanie on wyniesiony na wysokość około 6,2 m ponad poziom tzw. wielkiej wody żeglownej, co jest istotne dla zwiększenia działań mających na celu ochronę przeciwpowodziową w Szczecinie i skuteczne prowadzenie polsko-niemieckiej akcji lodołamania – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.


Wartość projektu wynosi około 328 mln zł, z czego 110 mln zł zapłacą PKP PLK. Prace budowlane przeprowadzi firma Sweco.

Budowa nowego mostu kolejowego w km 733,7 rzeki Regalicy wraz z infrastrukturą towarzyszącą, realizowana jest w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW) ‒ „Zadanie 1B.5 ‒ Przebudowa mostów w celu zapewnienia minimalnego prześwitu”, finansowanego przez Bank Światowy oraz Bank Rozwoju Rady Europy. Realizatorem zadania będzie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie – czytamy w komunikacie.

To kolejne porozumienie Wód Polskich i PKP PLK. Pod koniec grudnia 2019 r. podpisano umowę dotyczącą przebudowy dojazdu do nowego mostu kolejowego nad Odrą w Kostrzynie na linii Tczew–Kostrzyn (nr 203).

Przeczytaj także: Rail Baltica dwutorowa od Warszawy do Białegostoku