• Budowany w Gdańsku wiadukt Biskupia Górka będzie przejezdny w IV kw. 2020 r.
  • Trwa też budowa parkingu na 380 pojazdów
  • Cała inwestycja kosztuje 163 mln zł, a zakończy się w czerwcu 2021 r.

W ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka zakończono rozbiórkę starego obiektu w ciągu Traktu św. Wojciecha. Przeprowadzono też palowania pod trzy podpory lewej nitki estakady prowadzącej w kierunku centrum Gdańska. Na tym etapie trwają przygotowania do betonowania ostatnich dwóch filarów estakady i roboty zbrojarskie. Zabetonowano również korpus podpory wiaduktu nad torami kolejowymi. W najbliższych tygodniach planowane jest betonowanie kolejnych elementów wiaduktu. Ponadto trwa przełączenie nowej sieci wodociągowej w ciągu ul. Trakt św. Wojciecha. Przejezdność na drugiej nitce wiaduktu będzie zapewniona w IV kw. 2020 r. – informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG).

W pobliżu powstającego wiaduktu trwa budowa parkingu na 380 samochodów. Montowane są prefabrykowane słupy służące do utrzymania konstrukcji obiektu.


Parking realizowany przy wiadukcie to czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze wynoszącej ponad 87 tys. m3. Obecnie postępy na budowie parkingu można zauważyć gołym okiem. Montaż żelbetowych elementów prefabrykowanych rozpoczęto 17 lutego br. Każdego dnia stawiane są kolejne słupy, będące elementami konstrukcji obiektu. Na terenie budowy postawiono już ich 90, a docelowo będzie ich ponad 100. Na ukończeniu są też prace związane z wykonaniem płyt fundamentowych. W najbliższym czasie planowane są dalsze roboty zbrojarskie oraz betonowanie pozostałych elementów płyty – czytamy w komunikacie.

Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor DRMG, informuje, że prace związane z montażem elementów prefabrykowanych potrwają kilka miesięcy, do końca czerwca 2020 r. Jednak budowa parkingu przedłuży się do czerwca 2021 r. Powodem jest odkrycie w 2018 r. Bastionu Wiebego, reliktu architektonicznego, który należało zabezpieczyć. Wymagało to opracowania nowej dokumentacji projektowej i ponownego uzyskania niezbędnych zezwoleń.

Łączny koszt budowy wiaduktu i parkingu wynosi 163 mln zł. Głównym wykonawcą jest firma Budimex S.A., z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Remont sześciu wiaduktów nad autostradą A4