PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK), gmina Terespol i samorząd woj. lubelskiego zawarły porozumienie w sprawie opracowania dokumentacji przedprojektowej dla wiaduktu nad linią kolejową Warszawa–Terespol w ciągu drogi wojewódzkiej nr 698 w kierunku Siedlec.
Fot. Istniejący przejazd drogowo-kolejowy w Terespolu. Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK
- 180 tys. zł będzie kosztować opracowanie koncepcji nowego wiaduktu
- Dokumentacja ma powstać do II kwartału 2021 r.
- Modernizacja linii kolejowej Siedlce–Terespol zwiększy wymianę handlową Europy z Azją
Koncepcja nowego wiaduktu
Porozumienie dotyczy współpracy przy opracowaniu dokumentacji przedprojektowej koncepcji programowo-przestrzennej dotyczącej budowy bezkolizyjnego skrzyżowania dwupoziomowego w Terespolu. Wiadukt zastąpi istniejący przejazd kolejowo-drogowy w ul. Wojska Polskiego. Poza tym obiektem powstanie przyległy układ dróg. Projekt to I etap inwestycji służącej usprawnieniu miejskiej i kolejowej komunikacji i eliminacji ryzyka kolizji pojazdów z pociągami.
Dalsza współpraca
Strony wspólnie zajmą się przygotowaniem dokumentacji i wstępnym oszacowaniem kosztów budowy nowego obiektu. PKP PLK ogłoszą postępowanie przetargowe, w którym zostanie wybrany wykonawca koncepcji opisującej warunki techniczne i możliwe warianty budowy. Zakończenia zadania zaplanowano na II kwartał 2021 r. Jego koszt oszacowano na około 180 tys. zł. Dalsze działania dotyczące realizacji i finansowania kolejnych etapów zostaną określone w kolejnych porozumieniach.
Stacja Terespol. Fot. Miroslaw Siemieniec/PKP PLK
Chcemy, by kolejowe trasy zapewniały dogodny dostęp do pociągów i podróże w atrakcyjnym czasie. Dla PKP PLK bardzo ważne jest również bezpieczeństwo na styku dróg i kolei, dlatego włączamy się w takie inicjatywy, jak budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Terespolu. To rozwiązanie korzystne dla kolei, miasta i regionu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes spółki.
Modernizacja linii z Siedlec do Terespola
Na linii kolejowej E20 Siedlce–Terespol trwają prace modernizacyjne. W ubiegłym roku oddano do użytku nowe perony i wybudowano przejście podziemne na stacji Terespol. Zainstalowano skomputeryzowane lokalne centrum sterowania zwiększające bezpieczeństwo ruchu kolejowego.
W wyniku modernizacji, m.in. przebudowie torów, stacja w Terespolu ma być lepiej przygotowana do obsługi dłuższych i cięższych składów, a także do kontroli celno-granicznej. Przez przejście graniczne przejedzie więcej pociągów towarowych zwiększając skalę handlu między Azją i Europą.
Przeczytaj także: Rail Baltica: gigantyczna inwestycja kolejowa za 3,3 mld zł
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.