• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dwa podkarpackie mosty kolejowe trafią do skansenu

Opublikowano: 04-10-2020 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) przekazały dwa wysłużone mosty do skansenu kolejowego w Baszni Dolnej (woj. podkarpackie). Jeden ma za sobą już ponad sto lat eksploatacji, drugi przekroczył siedemdziesiątkę. Są świadkami losów kolei na Podkarpaciu.


Nowa Grobla. Fot. Sebastian Smorąg/PKP PLK Nowa Grobla. Fot. Sebastian Smorąg/PKP PLK
  • 27-metrowa kratownica z pochodzi z mostu zbudowanego w 1917 r.
  • Druga, licząca 42 m, z Nowej Grobli to część przeprawy z 1949 r.
  • Oba obiekty staną się atrakcją turystyczną w kolejowym skansenie

Samorządy, szkoły, jednostki kulturalno-oświatowe i PKP PLK współpracowały nad zapewnieniem leciwym przeprawom nowej funkcji. Choć nie przejadą już po nich pociągi, będą przyciągać turystów podczas emerytury w skansenie.

Lubaczów. Fot. Gmina Lubaczów

Lubaczów. Fot. Gmina Lubaczów

Na stacji Basznia w Baszni Dolnej znajdą się dwie kratownice stalowych mostów z początku i połowy XX w. Kolejowe czasy przeżyły na linii Munina–Hrebenne. Podczas modernizacji szlaku ich miejsce zajęły nowe przeprawy. Teraz obiekt z Nowej Grobli stanie się pokaźnym eksponatem, natomiast drugi, przeniesiony z Lubaczowa zostanie wykorzystany na trasie kolejki wąskotorowej, która ma powstać w skansenie.


Stalowa kratownica z Lubaczowa o długości ponad 27 m pamięta działania I wojny światowej. Most z 1917 r. był położony nad Sołotwą na szlaku Oleszyce–Lubaczów. Drugi z mostów o długości ponad 42 m, znad Lubaczówki w Nowej Grobli, pochodzi z 1949 r. – informują PKP PLK.

Nowa Grobla. Fot. Gmina Lubaczów

Nowa Grobla. Fot. Gmina Lubaczów

Gmina Lubaczów przeprowadziła renowację obu konstrukcji. Rewitalizowane są też dawne obiekty stacji w Baszni Dolnej oraz wieży ciśnień w Tymcach. Wykonanie tych prac było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Nowa Grobla. Fot. Gmina Lubaczów

Nowa Grobla. Fot. Gmina Lubaczów

PKP PLK przekazały już prawie 100 elementów infrastruktury instytucjom kultywującym historię kolei. Wsparto lokalne kolejki, dary przekazano m.in. Średzkiej Kolei Powiatowej, Grodziskiej Kolei Drezynowej, Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Dwa przęsła zdemontowanego ponadstuletniego mostu kolejowego przechodzącego nad Pisą na odcinku szlaku Szczytno–Ełk w sąsiedztwie parku i rzeki w Piszu. Politechnika Wrocławska otrzymała m.in. semafory, tarczę manewrową i dźwignię zwrotnicową, a do Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu trafiła nastawnica mechaniczna scentralizowana – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Modernizacja szlaku Częstochowa–Zawiercie – ułożono już wszystkie tory

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.