W Krakowie zdemontowano stary most nad Wisłą na linii kolejowej E30. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) zaplanowały w tym miejscu nową przeprawę o lepszych parametrach technicznych. Na trzech mostach kolejowych zostaną położone cztery tory i kładka pieszo-rowerowa.
Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
- Przęsła starego mostu zostaną wykorzystane w innej przeprawie kolejowej
- Budowa nowego obiektu w miejscu starego zakończy się w 2021 r.
- Po zamknięciu inwestycji w Krakowie będą trzy mosty kolejowe z czterema torami
Przęsła nie pójdą na złom
Dzisiaj, w czwartek, dźwig przeniósł ostatnie przęsła rozbieranego mostu kolejowego. Łącznie usunięto 12 takich elementów o sumarycznej masie prawie 1500 ton. Będą one wykorzystane na innych krajowych szlakach kolejowych: pięć przęseł trafi do Zagórza na Podkarpaciu, gdzie zostaną wykorzystane do budowy przeprawy przez San.
Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Nowy, lepszy most
W miejscu starego obiektu pojawi się nowa konstrukcja przypominająca kształtem położony obok most użytkowany od maja. Już rozpoczęły się prace, przygotowywane są fundamenty przyczółków i podpór na obu brzegach Wisły. Po ich zakończeniu zostaną skute stare podpory umieszczone w nurcie rzeki. Stanie na nich rusztowanie, na którym zostanie oparty szkielet nowej przeprawy.
Przeprawa dla pociągów dalekobieżnych
Prace mają zakończyć się w 2021 r. Po dwóch położonych torach będą jeździć głównie pociągi dalekobieżne. Po zachodniej stronie nowej konstrukcji powstanie jeszcze jeden most, przy którym – poza torem – znajdzie się kładka pieszo-rowerowa. Stanie się częścią dłuższej trasy rowerowej prowadzącej do centrum miasta i ułatwi dostęp do przystanku Kraków Zabłocie.
Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Ostatecznie nad Wisłą w grodzie Kraka znajdą się trzy mosty kolejowe z czterema torami. Pociągi przejadą po nich z prędkością do 100 km/godz.
Wielka inwestycja na linii E30
Przeprawy w stolicy Małopolski są częścią jednej z największych inwestycji kolejowej na południu Polski. W mieście, między stacjami Kraków Główny i Kraków Płaszów, powstają dodatkowe tory kolejowe. Pozwolą przyspieszyć pociągi dalekobieżne i uruchomić dodatkowe połączenia aglomeracyjne.
Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Cała modernizowana linia średnicowa będzie położona na nowych estakadach, wiaduktach i mostach. Powstaną też nowe przystanki – Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień.
Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” o wartości przeszło 1 mld zł jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Przeczytaj także: Kolejowa trasa Poznań–Wrocław: do końca roku gotowy kolejny odcinek
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.