• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dwa nowe wiadukty nad CMK. Krok do 250 km/godz. na magistrali

Opublikowano: 06-10-2020 Źródło: PKP PLK

Dwa wiadukty drogowe nad Centralną Magistralą Kolejową (CMK) udostępniono na dziewięć miesięcy przed terminem. Przebudowa skrzyżowań kolejowo-drogowych na bezkolizyjne umożliwi dostosowanie linii kolejowej do prędkości 250 km/godz. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) pochłonęła około 47 mln zł netto.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK
  • Wiadukty w woj. świętokrzyskim zastąpiły naziemne skrzyżowania kolejowo-drogowe
  • Kolejne dwa obiekty powstają w woj. łódzkim
  • Pod koniec 2023 r. ruchem pociągi pojadą z maksymalną prędkością do 250 km/godz.

Bezkolizyjne skrzyżowania w woj. świętokrzyskim

Przejazdy nad torami wybudowano w Koziej Wsi i Motycznie w woj. świętokrzyskim w powiecie włoszczowskim. Z jednej strony nowe obiekty zwiększą bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów i pieszych oraz usprawnią ruch, a z drugiej są częścią przygotowań CMK do podniesienia prędkości pociągów do 250 km/godz.


Na obu wiaduktach znajdują się dwa pasy jezdni o szer. 3 m. Piesi i rowerzyści korzystają ze ścieżek i chodników oddzielonych od jezdni barierami. Obiekt w Koziej Wsi ma 141 m długości, a jezdnia przechodzi 10 m nad linią kolejową w ciągu drogi powiatowej Rudka–Kozia Wieś. W Motycznie wiadukt ma 149 m i położony jest na trasie Międzylesie–Biedaszek. Nowe obiekty zastąpiły przejazdy kolejowo-drogowe w poziomie szyn.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Budowa za 46,8 mln zł netto jest częścią większego projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II” realizowanego ze środków budżetowych. Prace wykonała spółka Nowak-Mosty.

Inwestycje zwiększą dopuszczalną prędkość pociągów

Inwestycje PLK na Centralnej Magistrali Kolejowej dostosowują linię do prędkości do 250 km/h, podnoszą poziom bezpieczeństwa i docelowo skrócą czas podróży koleją – informują PKP PLK.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Aktualnie trwa budowa dwóch wiaduktów nad torami CMK w Radwanie i Zachorzowie Kolonii w woj. łódzkim, a przebudowywane są obiekty inżynieryjne między Pilichowicami (woj. łódzkie) a Olszamowicami (woj. świętokrzyskie). Prace na CMK będą prowadzone do końca 2023 r. Po ich wykonaniu i uruchomieniu systemu ERTMS/GSM-R oraz systemu ETCS poziom 2 maksymalna prędkość pociągów pasażerskich na magistrali osiągnie 250 km/godz.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Centralna Magistrala Kolejowa łączy Warszawę, Kraków, Katowice i Wrocław. Jest ważna również w ruchu regionalnym dla mieszkańców województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Przeczytaj także: Dwa podkarpackie mosty kolejowe trafią do skansenu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.