Budowa mostu przez Wisłę rozpoczęła się w marcu 2019 r. To obiekt o długości ponad 670 m, w skład którego wchodzi 13 przęseł – najdłuższe, nad nurtem rzeki, ma 130 m. Przeprawą poprowadzono drogę wojewódzką nr 973 (na moście jest jezdnia o szerokości 7 m z dwoma pasami ruchu, a także chodniki i ścieżka rowerowa). Do mostu prowadzą nowe drogi dojazdowe o łącznej długości około 2 km.

Most zastąpi przeprawę promową

Pierwszy most, łączący Nowy Korczyn i Borusową, wysadzono po wybuchu II wojny światowej. Potem uruchomiono przeprawę promową. Po oddaniu do użytku nowego mostu poprawią się warunki jazdy od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, łatwiej będzie też dojechać do uzdrowiska Busko-Zdrój, autostrady A4 i strefy aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.


Budowa pochłonęła 53,7 mln zł. Umowę z firmą Intercor („projektuj i buduj”) podpisano w kwietniu 2018 r., decyzję ZRID wydano w marcu 2019 r. i tuż potem wykonawcy przekazano plac budowy. Pierwotnie most miał być gotowy 30 października 2020 r., ale przeprowadzenie części robót skomplikowała pandemia. Most w Nowym Korczynie stanowi część nowego korytarza transportowego na osi północ–południe, który stanie się alternatywą dla odcinka drogi krajowej nr 73.

Most, który połączył dwa województwa, już otwarty – zobacz zdjęcia

Droga wojewódzka nr 973 ma 55 km długości, znajduje się w woj. świętokrzyskim i małopolskim, łączy Busko-Zdrój z Wierzchosławicami niedaleko Tarnowa.

Przeczytaj także: Rozbiórka mostu w Międzychodzie. Wykorzystano materiały wybuchowe [wideo]