Partnerzy portalu

Kolejny odcinek linii Warszawa–Radom stał się dwutorowy

Opublikowano: 08-02-2021 Źródło: PKP PLK

8 lutego oddano do użytku nowy tor szlaku kolejowego Warka–Radom między Warką a Dobieszynem, fragmentem linii Warszawa–Radom. W efekcie, po uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi będą korzystać z dwóch torów. Położono tory na dwóch mostach nad Pilicą, zbudowano przeprawę nad Radomką. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).


Przejazdy testowe. Most nad Pilicą. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Przejazdy testowe. Most nad Pilicą. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
  • Szlak kolejowy między Warszawą a Radomiem stanie się dwutorowy w połowie 2021 r.
  • Na odcinku Warka–Radom dwa tory położono na długości 68 km
  • Nad Pilicą tory ułożono na dwóch 200-metrowych mostach, zbudowano przeprawę nad Radomką

Dwa tory na 68 km

Po zakończeniu prac między Warką i Dobieszynem na linii Warka–Radom dwutorowa część trasy liczy 68 km. Od 8 lutego 2021 r. pasażerowie będą mogli korzystać z połączeń na razie po jednym nowym torze. Wcześniej Koleje Mazowieckie wykonywały jazdy zapoznawcze mające przygotować bezpieczne prowadzenie ruchu. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń podróże będą się odbywać po dwóch torach. Dotychczas jednotorowa linia staje się dwutorowa.

Przejazdy testowe. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Przejazdy testowe. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK


Mosty nad Pilicą

Tory położono też na nowych 200-metrowych mostach kolejowych nad Pilicą. Przebudowano perony w Dobieszynie oraz Strzyżynie i Grabowie nad Pilicą. Zgodnie z obowiązującymi standardami wyposażono je w wiaty, ławki i gabloty informacyjne, a także pochylnie i ścieżki naprowadzające dla osób niepełnosprawnych. Perony zostały podwyższone, położono na nich antypoślizgową nawierzchnię.

Most nad Pilicą. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Most nad Pilicą. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK

Przeprawa nad Radomką

Cały czas prowadzone są roboty torowe między Radomiem a Dobieszynem – od tej miejscowości do stacji Bartodzieje układane są podkłady i szyny, montowana jest sieć trakcyjna. Trwa modernizacja stacji i przystanków – m.in. Kruszyna, Wola Bierwiecka, Bartodzieje, Lesiów, Radom Stara Wola. Powstają też nowe perony. Nad Radomką przechodzi już betonowa przeprawa: dwie bliźniacze konstrukcje o długości 62 m i ponad 5 m szerokości przęsła. W trakcie ich budowy zużyto 162 tony stali i 725 m3 betonu (około 80 betoniarek).

Przejazdy testowe. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Przejazdy testowe. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK

W Radomiu zostanie rozebrany stary wiadukt drogowy w ciągu ul. Kozienickiej. Zastąpi go dwuprzęsłowa konstrukcja nad torami kolejowymi. Te prace mają zakończyć się w III kwartale 2021 r.

Szlak od stolicy do Warki

Dwutorowa trasa na razie jest eksploatowana na odcinku między Warką i Warszawą. W trakcie tych prac przebudowano przystanki Sułkowice, Krężel, Michalczew i Gośniewice. Odnowiono perony oraz zbudowano przejścia podziemne z pochylniami na stacjach w Warce i Chynowie. Trwa budowa wiaduktu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 731 (ul. Lotników) w Warce. Posadowiono już filary oraz środkową część przeprawy. Na kolejny taki obiekt w mieście złożono wnioski o pozwolenia na budowę.

Stacja Warka. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Stacja Warka. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK

Szybsze pociągi

Po zakończeniu prac i otrzymaniu wszystkich zgód administracyjnych najszybsze pociągi na szlaku Warszawa–Radom rozpędzą się do 160 km/godz. Maksymalna prędkość składów towarowych wyniesie 120 km/godz.

Stacja Warka. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Stacja Warka. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK

Przebudowa odcinków Czachówek–Warka oraz Warka–Radom pochłonie ponad 645 mln zł. Część środków zapewnia dofinansowanie ze środków unijnych z POIiŚ. W połowie 2021 r. zaplanowano udostępnienie linii Warka–Radom. Wtedy też cała trasa między stolicą kraju a Radomiem będzie dwutorowa.

Przeczytaj także: Linia kolejowa Poznań–Szczecin: podróże bez przesiadek [zdjęcia]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.