• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Coraz więcej torów na estakadach w Krakowie [zdjęcia]

Opublikowano: 16-04-2021 Źródło: PKP PLK

W Krakowie nowe estakady zastępują stare nasypy ograniczające możliwości ruchu pociągów. Linia przez miasto stanie się czterotorowa. Powstają kolejne mosty i wiadukty. Na szlaku zastosowano rozwiązania ograniczające hałas. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) realizują inwestycję wartą ponad 1 mld zł i współfinansowaną z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.


Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
  • Linia między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem będzie czterotorowa
  • Estakady umożliwiły likwidację nasypów ograniczających ruch kolejowy
  • Zastosowano rozwiązania ograniczające hałas generowany przez pociągi

Pociągi dalekobieżne oddzielone od aglomeracyjnych

Na nasypach szklak w Krakowie był dwutorowy, a na kolejne tory nie było miejsca. Dlatego te obiekty likwidowano zastępując je estakadami. Betonowe konstrukcja są przygotowywane na długości 700 m, od ul. Blich do ul. Miodowej. Po ułożeniu czterech torów będzie można oddzielić ruchu dalekobieżny od aglomeracyjnego. Nowy przystanek Kraków Grzegórzki zwiększy dostępność do kolei.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK


Prace wykonywane etapami

Prace w centrum miasta są prowadzone etapami. W 2019 r. pierwsze pociągi pojechały po nowym torze na estakadach położonych 8 m nad ulicami. W dalszej kolejności kontynuowano rozbiórkę nasypu ziemnego i roboty przy betonowych konstrukcjach. Od kwietnia 2021 r. układane są trzy kolejne tory.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Redukcja hałasu

By ograniczyć oddziaływanie ruchu kolejowego na otoczenie na betonowej powierzchni ułożono maty ograniczające drgania i hałas. Na nie nakłada się warstwę tłucznia – pociągi dostarczają setki ton tego materiału. Na linii średnicowej między płytą estakady a podporami zastosowano tłumiki. To 28 specjalnie przygotowanych elementów, które będą pochłaniać energię jadących lub hamujących składów. Dzięki temu pociągi pojadą jeszcze ciszej.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Nowe tory, nowy przystanek

Między stacjami Kraków Główny i Kraków Płaszów linia kolejowa będzie czterotorowa. Rozbudowa wiąże się z koniecznością poszerzania nasypów, wiaduktów i budowy nowych mostów nad Wisłą. Dodatkowy tor łączący stację Bieżanów ze stacją Kraków Płaszów usprawni przejazdy przez miasto pociągów dalekobieżnych. Z kolei nowy przystanek Kraków Złocień ułatwi podróże kolejowe mieszkańcom południowo-wschodnich rejonów miasta.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Szybsze przejazdy

W wyniku realizacji projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” łatwiejsze będą podróże między Podłężem i Krakowem, ważnego szlaku dla połączeń zarówno lokalnych, jak i międzyregionalnych i międzynarodowych. Między Krakowem Płaszowem a Krakowem Głównym dopuszczalna prędkość wyniesie 100 km/godz., a do Płaszowa spoza miasta pociągi pojadą do 160 km/godz.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Inwestycja za przeszło 1 mld zł współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę.”

Przeczytaj także: Ruszają prace na linii kolejowej od Olsztyna w stronę Braniewa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!