• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Są chętni na budowę warszawskiej kładki przez Wisłę

Opublikowano: 27-07-2021 Źródło: UM Warszawa

Stołeczny ratusz otworzył oferty, jakie wpłynęły w przetargu na budowę kładki przez Wisłę. Zainteresowanych jest pięć podmiotów: cztery firmy i jedno konsorcjum. Ceny wahają się od 89,9 mln zł do 228,3 mln zł, co oznacza, że tylko jedna nie mieści się w założonym przez inwestora budżecie.


Wizualizacja nowej kładki przez Wisłę w Warszawie. Źródło: UM Warszawa Wizualizacja nowej kładki przez Wisłę w Warszawie. Źródło: UM Warszawa

Swoje oferty przedstawili: Intop Warszawa (89,9 mln zł), Budimex (120,9 mln zł), Strabag (134,6 mln zł), Mostostal Warszawa (159,4 mln zł) oraz konsorcjum Gülermak i Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt (228,3 mln zł). Przedstawiciele oferentów będą musieli wziąć udział w wizji lokalnej w terenie, aby obejrzeć miejsca, które połączy przeprawa. Wybrana firma na wykonanie zadania będzie miała dokładnie 118 tygodni. Oznacza to, że kładka przez Wisłę dla pieszych i rowerzystów będzie dostępna w 2024 r.

Nowa przeprawa przez najdłuższą rzekę w Polsce będzie miała 452 m długości, a szerokość wygiętej na kształt błyskawicy konstrukcji w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m (nad nurtem rzeki rozszerzy się do 16,3 m). Jednopoziomowy obiekt, łączący brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i S. Okrzei, wzniesiony zostanie na siedmiu żelbetowych podporach. Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem, poszerzy się i „rozdzieli” na dwie rampy, znajdujące się nad nabrzeżną promenadą na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego. Między nimi zlokalizowane będą dwubiegowe schody ze spocznikiem, wbudowane w taras bulwaru.

Wizualizacja nowej kładki przez Wisłę w Warszawie. Źródło: UM Warszawa Wizualizacja nowej kładki przez Wisłę w Warszawie. Źródło: UM Warszawa

Kładka wykonana zostanie ze stali trudnordzewiejącej, pokrytej farbą imitującą barwę kortenu. Materiał ten lepiej znosi wysoką wilgotność, jaka panuje nad rzeką.

Spacer przez przeprawę zajmie około 6 min, przejazd rowerem – 2 min. Na kładce nie będzie podziału na strefy pieszą i rowerową, za to znajdą się tam dwie „strefy wypoczynkowe” z drewnianymi siedziskami. Obiekt będzie oświetlony i monitorowany.

Za projekt odpowiada pracownia Schuessler-Plan Inżynierzy.

Przeczytaj także: Stolica: rozpoczęła się budowa drugiej estakady w Rembertowie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia