Z przeprowadzonych 29 września br. pomiarów prędkości na przeprawie wynika, że kierowcy przejeżdżali przez przeprawę ze średnią prędkością 44,5 km/godz. Przepisy narusza nadal co czwarty kierowca, ale przekroczenia nie są już tak duże, jak kiedyś – kilka kilometrów ponad dopuszczalną prędkość. Spośród 41 754 kierowców, którzy w dniu pomiaru przejechali przez most (20 744 w stronę centrum, 21 010 w kierunku Pragi) prędkość przekroczyło około 27%. Ponad 100 km/godz. jechał „tylko” jeden z nich.

To duża zmiana względem czasu sprzed instalacji fotoradarów. W 2018 r. prędkość na moście przekraczało 85% kierowców, niektórzy jeździli o 50 km/godz. szybciej niż pozwalały na to przepisy. Sytuacja uległa poprawie, gdy na przeprawie pojawiły się urządzenia mierzące prędkość – choć niewłączone, spełniały swoje zadanie: przekraczających prędkość było o ponad 40% mniej niż wcześniej.

W sumie w ciągu pierwszych dwóch tygodni funkcjonowania fotoradarów sfotografowano 28 pojazdów poruszających się z prędkością ponad 100 km/godz. oraz 6 tys. aut, których kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość 50 km/godz.

Fotoradary zostały zakupione ze środków własnych stołecznego urzędu miejskiego. Zarządza nimi Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Most Poniatowskiego to przeprawa łącząca warszawskie Śródmieście z dzielnicą Praga-Północ. Ma 506 m długości, 21,4 m szerokości oraz osiem przęseł. W latach 2015–2019 na obiekcie doszło do 26 wypadków drogowych – 16 z nich było spowodowanych przekroczeniem prędkości przez pojazd w nim uczestniczący.

Przeczytaj także: Które przeprawy przez Wisłę w Warszawie kierowcy wybierają najchętniej?