Nad ul. Orszagha w Kobyłce zaplanowano budowę trzech wiaduktów: kolejowego i dwóch drogowych. Sama ulica zostanie przedłużona i poprowadzona pod ul. Graniczną, linią kolejową Warszawa–Białystok i ul. Warszawską, do ul. Nadarzyńskiej (droga wojewódzka nr 634). Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II.

Jeszcze w 2021 r. PKP PLK planuje podpisanie umowy z wykonawcą wiaduktu drogowego nad linią kolejową niedaleko przystanku Kobyłka Ossów (w ciągu ul. Poniatowskiego i Napoleona). W ramach prac dojdzie do przebudowy przyległych ulic, w tym ul. Jasińskiego. Powstaną dwa ronda oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Na szlaku między Warszawą a granicą woj. mazowieckiego przewidziano budowę 12 przepraw nad i pod torami. Od jesieni 2019 r. otwarte są przejścia podziemne w Jasienicy Mazowieckiej i Łochowie. W maju 2021 r. oddano do użytku wiadukt nad torami w Toporze. W przypadku przeprawy drogowej w Małkini prace dobiegają końca. Zaawansowana jest budowa dwóch takich obiektów w Łochowie. Powstaną jeszcze tunel drogowy w Zielonce, wiadukty drogowe w Tłuszczu i Mokrej Wsi oraz przejście pod torami w Toporze.

Bezkolizyjne skrzyżowania budowane są w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne–Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne”, współfinansowanego z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Sumaryczna wartość inwestycji to 248 mln zł netto.

W ubiegłym roku rozpoczęły się roboty na odcinku Czyżew–Białystok, a w sierpniu tego roku ruszyła modernizacja stacji Ełk. Trwają przygotowania do wykonania zadań na kolejnych odcinkach od stolicy Podlasia do granicy państwa.

Przeczytaj także: Rail Baltica: koniec budowy wiaduktu na Podlasiu