• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Naprawa Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

Opublikowano: 14-10-2021 Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa naprawa zamkniętego od stycznia tego roku Mostu Uniwersyteckiego. Prace podjęto po ekspertyzie węzłów, czyli elementów kotwiących wanty (liny).


Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Most Uniwersytecki otwarto w grudniu 2013 r., ma 200 m długości. To tzw. przeprawa wantowa; jej pylony sięgają około 70 m, a najdłuższe z 16 want mają po 160 m. W ekspertyzie wskazano, że za słabe są połączenia przęsła z wantami (mogą nie utrzymać ciężaru obiektu). Odkształcenia określono jako trwałe. Uszkodzeniu uległy wyłącznie mocowania stalowe przytwierdzone do płaszczyzn bocznych mostu.

Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy. Na czym polega naprawa?

W pierwszym etapie po zamknięciu przeprawy wykonano jej podparcie. Obecna naprawa toczy się w ramach osobnego kontraktu. Główne prace, na węzłach mocujących liny, wymagają ich częściowego odprężenia (poluzowania). Do zamocowania dodatkowych blach wykorzystywane jest spawanie. Po zakończeniu naprawy mocowań, wanty zostaną ponownie napięte do wymaganych parametrów. W komunikacie napisano, iż trzeba mieć na uwadze, że cała konstrukcja jest oryginalna, nietypowa, a problem bardzo poważny – z uwagi na cały czas istniejące przeciążenie węzłów. Bezpieczne wykonanie wzmocnień wymaga wielu analiz i obliczeń.

Do zadania wykonawcy należy także aktualizacja, do obecnych standardów, systemu monitoringu obiektu oraz roboty (w zakresie łożyska mostu) w rejonie podpór skrajnych od strony dworca PKS.

Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Obiekt zostanie oddany do ruchu po przeprowadzeniu obciążeń próbnych i uzyskaniu wymaganej nośności. Do zakończenia naprawy zostało jeszcze nieco ponad 100 dni. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Zobacz także: Budowa mostu nad potokiem w Rabce-Zdroju

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane
2 Komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  • Avatar
    Łukasz Madej Opublikowano: 28-10-2021 09:49:01
    Ma Pan rację, dziękuję za czujność
  • Avatar
    tpuwalski Opublikowano: 15-10-2021 19:23:07
    Drogi autorze - wypadkowa dotyczyć musi więcej niż jednego czynnika. Tu zaś mamy do czynienia z konsekwencją ekspertyzy, a nie wypadkową. Również w zdaniu dotyczącym zadań wykonawcy należałoby użyć innego słowa: nie "optymalizacja", a "aktualizacja" (optymalizacja oznacza lepsze wykorzystanie czegoś, tu tymczasem chodzi o unowocześnienie, by monitoring spełniał współczesne standardy).