Wiadukt Colne Valley o długości 3,4 km będzie najdłuższym tego typu obiektem kolejowym w Wielkiej Brytanii. Przeprawą przejeżdżać będą pociągi dużych prędkości (do 320 km/godz.), pomiędzy przedmieściami Hillingdon a M25, w drodze do Birmingham i na północ.

Pierwszy filar powstał dzięki inżynierom z firmy Align JV, głównego wykonawcy robót w ramach HS2 – zespołu złożonego z Bouygues Travaux Publics, Sir Robert McAlpine i VolkerFitzpatrick – współpracujących z Kilnbridge.

Żelbetowy filar o wysokości 6 m i wadze 370 t został odlany na miejscu przez zespół inżynierów, którzy za pomocą specjalnie zaprojektowanych szalunków nadali mu kształt. Po czterech dniach szalunek został usunięty.

Każdy z filarów posadowiony jest na betonowych palach sięgających głębokości 55 m. Prace fundamentowe rozpoczęły się na początku tego roku i będą obejmowały wykonanie 292 pali i budowę 56 filarów.

David Emms z HS2 komentuje: Colne Valley Viaduct będzie jedną z najbardziej ikonicznych konstrukcji HS2 i wspaniale jest widzieć, jak wiele już udało się osiągnąć.

Nie mam wątpliwości, że wiadukt po ukończeniu stanie się jednym, jeśli nie najbardziej rzucającym się w oczy elementem pierwszej części inwestycji. Sposób, w jaki zostanie zbudowany, będzie równie fascynujący dla młodych i starych inżynierów. Sekcje pomostu [łącznie nawet 1000 elementów – przyp. red.] zostaną wyprodukowane na naszym głównym placu budowy na zachód od Londynu, tuż przy M25, a przy użyciu ogromnej maszyny zostaną złożone w obiekt docelowy – dodaje dyrektor projektu Align, Daniel Altier.

Projekt Colne Valley Viaduct został zainspirowany lotem kamienia przeskakującego przez wodę. Długość przęseł wiaduktu to nawet 80 m. Pomiędzy pomostem a lustrem wody będzie prześwit o wysokości 10 m.

Zobacz, jak będzie wyglądał obiekt:

Przeczytaj także: Słynny Golden Gate Bridge przestanie... szumieć