Nowa przeprawa przez rzekę Wartę, powstająca w miejscowości Rogalinek niedaleko Poznania, stanowi ważny element rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 431 w gminach Kórnik, Puszczykowo i Mosina. Wykonywana jest w technologii betonowania nawisowego, która idealnie sprawdza się tam, gdzie podparcie konstrukcji wsporczej na gruncie jest utrudnione ze względu na warunki terenowe. Nowy most zastąpi poprzednią przeprawę, znacząco wpływając na poprawę warunków i bezpieczeństwa ruchu na terenie aglomeracji poznańskiej. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Skanska S.A., a systemy deskowań i rusztowań do jej realizacji dostarcza firma ULMA Construccion Polska S.A.
Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Fundamenty, przyczółki, podpory pośrednie, segmenty podporowe, a także częściowo ściany segmentu startowego zostały zrealizowane z wykorzystaniem deskowania ramowego ORMA. Na filarach wykonany został segment startowy o długości 8,8 m. Jego konstrukcję wsporczą stanowiły proste i szybkie w montażu wieże podporowe T-60. Do wykonania deskowania płyty dennej i środników wykorzystano system dźwigarkowy MK/VM20 oraz DSD/VM20. Deskowanie płyty jezdnej wewnątrz środników oparto na podporach stropowych EP, zaś na zewnątrz środników na wieżach T-60. Na każdym etapie prac deskowania są wyposażone w kompletne systemy BHP. Komunikację na segmenty startowe stanowią schodnie BRIO kotwione do filarów.
Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Do realizacji ustroju nośnego w części nawisowej ULMA zaproponowała 4 wózki betonowania nawisowego CVS. Zaprojektowane otworowanie obiektu uwzględniało przesunięcie wózków od strony rzeki w stronę podpór w taki sposób, aby wieże T-60, służące do montażu wózka, znajdowały się jak najdalej od brzegu rzeki. Dla wózka nurtowego podpory P3 wieże zostały dodatkowo oparte na profilach HEB 320 L=7,5 m. Konstrukcja wózka składa się z deskowania płyty dennej, opartego na belkach głównych DUPN500 i spiętych kratownicami MK. Do kontroli podwieszenia podłogi za pomocą ściągów DW26 i DW36 przewidziano pomosty z przodu oraz tyłu. Konstrukcje deskowania środników oraz płyty dennej złożone są z deskowania dźwigarkowego MK/VM20, wspartego na podwieszonych belkach IPN300 i IPN320 za pomocą ściągów DW26. Konstrukcję główną wózka stanowią dwa trawelery spięte ze sobą kratownicami MK, do których podwieszone są konstrukcja deskowania płyty dennej i konstrukcje deskowania płyty jezdnej. Do czoła wózka zamontowany jest pomost BRIO do obsługi sprężania segmentów oraz komunikacji pomiędzy pomostami.
Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Siłowniki do podnoszenia, poziomowania oraz przesuwania wózka obsługuje pompa hydrauliczna FPT. Wszystkie pomosty robocze zostały zabezpieczone siatkami systemu MBP. Aby uniknąć kolizji wózka z podporą tymczasową, dla wózków przęseł zalewowych konieczne było wprowadzenie modyfikacji konstrukcji podłogi. Wprowadzono dodatkowy element specjalny w formie blachownicy skrzynkowej o długości ok. 1,6 m, która wmontowana w konstrukcję belek nośnych DUPN500 pozwalała na ominięcie podpór tymczasowych. Dla wzmocnienia konstrukcji belek DUPN500 zastosowano także dodatkowy ściąg DW36 kotwiony do wykonanej już konstrukcji podłogi.
Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Wózek umożliwiał realizację jednego segmentu w czasie 7 dni. Do realizacji ostatnich segmentów standardowych o długości 4,8 m przy podporach skrajnych zastosowano drobną modyfikację frontu wózków oraz otworowania, by uniknąć kolizji z przyczółkami.
Fot. ULMA Construccion Polska S.A.
Deskowanie zwornika zaprojektowane zostało w systemie dźwigarkowym DSD/VM20. Był on kotwiony za pomocą ściągów DW15 do wcześniej wykonanych segmentów i umożliwiał wykonanie zwornika w jednym etapie. Deskowanie płyty dennej stanowiły natomiast wyłącznie belki drewniane VM – w celu zmniejszenia wagi konstrukcji oraz ułatwienia demontażu zrezygnowano z rygli stalowych.
Nowa przeprawa nad Wartą w Rogalinku to kolejny obiekt w portfolio ULMA realizowany metodą nawisową. Profesjonalny sprzęt i doświadczony zespół do dyspozycji klienta przez cały czas realizacji projektu od ponad 30 lat pozwalają z sukcesem realizować kolejne obiekty inżynieryjne.
Przeczytaj także: ULMA na budowie nowych obiektów inżynieryjnych w ciągu trasy S3
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.