Pojazdy mogą już jeździć tak, jak przed rozpoczęciem prac. Lany asfalt zastąpił nierówną, połataną nawierzchnię, wymieniono na nowoczesne stare grzebieniowe dylatacje, a system odwodnienia umożliwi spływ deszczówki do podczyszczalni. Zainstalowano energooszczędne oświetlenie i doświetlono chodniki oraz ścieżki rowerowe.

Asfalt na budowę dostarczanie w termosach z wytwórni w Toruniu w temperaturze ponad 200 st. C. Około 4 tys. m2 nawierzchni ułożono bezszwowo, od krawężnika do krawężnika, przy użyciu specjalnego rozściełacza przemieszczającego się po prowadnicach ustawionych na krawężnikach. Lany asfalt ma wytrzymać co najmniej osiem lat (średnia dla zwykłego to mniej więcej 10 lat).

W Toruniu takie rozwiązanie zastosowano po raz pierwszy w 2013 r. na wybudowanej wtedy przeprawie gen. Elżbiety Zawackiej i obiektach inżynieryjnych trasy dojazdowej

Most Piłsudskiego był pierwotnie przeprawą w Opaleniu oddaną do użytku w 1909 r. Większą część jej konstrucji przesiono do Torunia i osadzono na wybudowanych filarach. Został otwarty w 1934 r., choć już od roku jeździł po nim tramwaj. Został wysadzony przez wojsko polskie we wrześniu 1939 r., częściowo odbudowany przez okupanta i ponownie zniszczony przez Niemców w 1954 r. Po II wojnie światowej odbudowano go w 1950 r. Nawierzchnię po raz ostatni remontowano w 1992 r., później ograniczano się do bieżących napraw i konserwacji. W latach 2002–2004 obiekt zyskał powłokę antykorozyjną i został pomalowany. Ma 898 m długości całkowitej.

W ramach zakończonej inwestycji wyremontowano nawierzchnię i wyczyszczono elementy nad jezdnią, wyremontowano chodniki, wykonano wymianę uszkodzonych elementów konstrukcji stalowej pomostu, poszerzenie tzw. półek, zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej, budowę punktów widokowych i zejścia na Kępę Bazarową.

Przeczytaj także: Bydgoszcz: Most Uniwersytecki naprawiony. Wniosek o odszkodowanie