W Bydgoszczy trwa budowa nowego północnego wiaduktu w ciągu ul. Wojska Polskiego. Zdecydowano się zastosować dwa nowe rozwiązania, które mają podnieść walory użytkowe obiektu.
Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy
Pierwsze z nich to tzw. cicha dylatacja. Wyprodukowane w Niemczech urządzenia beznakładkowe będą zastosowane w Bydgoszczy po raz pierwszy. Charakteryzują się tym, że falisty kształt nadawany jest nie nakładkom, które często obluzowują się, a głównemu profilowi stalowemu. W efekcie występuje obniżenie poziomu hałasu o około 40%.
Drugie z rozwiązań polega na ułożeniu na ciągu dla pieszych i rowerzystów fibrobetonu, czyli betonu zbrojonego włóknem rozproszonym (w tym przypadku bazaltowym), co ma uniemożliwić występowanie dużych zarysowań kap, powodujących odrywanie się i niszczenie nawierzchni. Choć zarysowania są naturalne dla każdego betonu, to dzięki zastosowaniu tego rozwiązania będą na tyle małe, że zachowana powinna zostać ciągłość żywicy tworzącej nawierzchnię.
To działanie pilotażowe, dlatego Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy sposób wykonania takiego betonu będzie konsultować z Instytutem Innowacyjności i Technologii Politechniki Białostockiej. Już jednak teraz poinformowano, że tego typu betonowe rozwiązania mają być stosowane także na innych obiektach inżynieryjnych w Bydgoszczy (mosty Kazimierza Wielkiego, zachodni wiadukt w ciągu ul. Armii Krajowej). Wyjaśniono, że technologia ta powinna zmniejszyć koszty utrzymania chodników i dróg rowerowych, w tym ich napraw i remontów.
Poza tym zarządca bydgoskich dróg podał, że ma nadzieję, iż wdrażane rozwiązania to kolejny krok do przodu, wprowadzający nasze mosty na wyższy poziom, bardziej przyjazny dla mieszkańców. To również krok ku zwiększeniu niezawodności, co w perspektywie czasu powinno przynieść wymierne oszczędności dla miasta.
W Bydgoszczy budowany jest nowy północny wiadukt w ciągu ul. Wojska Polskiego (stary zostal rozebrany). Jeszcze w tym tygodniu gotowa ma być cała płyta pomostu. Obecnie prowadzone są też prace m.in. na przyczółkach. Obiekt powinien być przejezdny wiosną br. Wartość inwestycji to ponad 22 mln zł.
W 2017 r. zmodernizowano sąsiedni, południowy wiadukt. Między tymi dwoma obiektami drogowymi funkcjonuje jeszcze przeprawa dla tramwajów (także z 1978 r.).
Przeczytaj także: Podlasie. Efektowna estakada już gotowa. Kiedy otwarcie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.