• Stary wiadukt w Bydgoszczy musiał być podparty od spodu
  • Budowa nowego pochłonie ponad 22 mln zł
  • W tym miejscu funkcjonują trzy sąsiednie wiadukty

Ciąg dla pieszych i rowerzystów wyłożono fibrobetonem, co ma uniemożliwić występowanie dużych zarysowań (zachowana powinna zostać ciągłość żywicy). W przypadku urządzeń dylatacyjnych, zastosowano tzw. cichą dylatację. To rozwiązanie charakteryzuje się tym, że falisty kształt nadawany jest nie nakładkom, które często obluzowują się, a głównemu profilowi stalowemu. W efekcie poziom hałasu zmniejszony zostaje o około 40%.

Aktualnie na budowie wiaduktu w Bydgoszczy rozpoczęto układanie warstwy nawierzchni docelowej jezdni. Po zakończeniu tych prac wykonany zostanie zjazd z obiektu od strony szpitala. Poza tym prowadzone jest m.in. zabezpieczanie przeprawy od spodu, montowane są balustrady oraz oznakowanie poziome i pionowe.


Jeśli pogoda w Bydgoszczy na to pozwoli, wiadukt oddany do użytku zostanie jeszcze pod koniec maja.

Budowa wiaduktu w Bydgoszczy była konieczna

Nowy obiekt powstał w miejsce przeprawy z 1978 r., która była w złym stanie technicznym. By jej nie zamykać, została podparta od spodu metalowym rusztowaniem. Poza tym wprowadzono ograniczenie ruchu dla pojazdów o wadze powyżej 3,5 ton oraz prędkości do 30 km/godz. Zanim przystąpiono do demontażu poprzedniego wiaduktu, jako zabezpieczenie jezdni pod nim wykorzystano geowłókninę, na której usypano ziemną poduszkę o grubości 1,5 m.

Przęsła nowego obiektu wykonano w całości jako konstrukcję stalową. Koszt budowy wiaduktu w Bydgoszczy to ponad 22 mln zł.

W 2017 r. unowocześniono sąsiednią, południową przeprawę. Między tymi dwoma obiektami drogowymi funkcjonuje jeszcze wiadukt tramwajowy (także z 1978 r.).

Przeczytaj także: Sky Bridge 721 oddany do użytku. Rekordowa budowa w Czechach