W Bydgoszczy kończy się budowa północnego wiaduktu w ciągu ul. Wojska Polskiego. Wykonano już płytę pomostu, ciąg pieszo-rowerowy i odwodnienie obiektu, zamontowano urządzenia dylatacyjne, ułożono krawężniki. Rozpoczęły się także prace przy nawierzchni jezdni.
Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy
- Stary wiadukt w Bydgoszczy musiał być podparty od spodu
- Budowa nowego pochłonie ponad 22 mln zł
- W tym miejscu funkcjonują trzy sąsiednie wiadukty
Ciąg dla pieszych i rowerzystów wyłożono fibrobetonem, co ma uniemożliwić występowanie dużych zarysowań (zachowana powinna zostać ciągłość żywicy). W przypadku urządzeń dylatacyjnych, zastosowano tzw. cichą dylatację. To rozwiązanie charakteryzuje się tym, że falisty kształt nadawany jest nie nakładkom, które często obluzowują się, a głównemu profilowi stalowemu. W efekcie poziom hałasu zmniejszony zostaje o około 40%.
Aktualnie na budowie wiaduktu w Bydgoszczy rozpoczęto układanie warstwy nawierzchni docelowej jezdni. Po zakończeniu tych prac wykonany zostanie zjazd z obiektu od strony szpitala. Poza tym prowadzone jest m.in. zabezpieczanie przeprawy od spodu, montowane są balustrady oraz oznakowanie poziome i pionowe.
Jeśli pogoda w Bydgoszczy na to pozwoli, wiadukt oddany do użytku zostanie jeszcze pod koniec maja.
Budowa wiaduktu w Bydgoszczy była konieczna
Nowy obiekt powstał w miejsce przeprawy z 1978 r., która była w złym stanie technicznym. By jej nie zamykać, została podparta od spodu metalowym rusztowaniem. Poza tym wprowadzono ograniczenie ruchu dla pojazdów o wadze powyżej 3,5 ton oraz prędkości do 30 km/godz. Zanim przystąpiono do demontażu poprzedniego wiaduktu, jako zabezpieczenie jezdni pod nim wykorzystano geowłókninę, na której usypano ziemną poduszkę o grubości 1,5 m.
Przęsła nowego obiektu wykonano w całości jako konstrukcję stalową. Koszt budowy wiaduktu w Bydgoszczy to ponad 22 mln zł.
W 2017 r. unowocześniono sąsiednią, południową przeprawę. Między tymi dwoma obiektami drogowymi funkcjonuje jeszcze wiadukt tramwajowy (także z 1978 r.).
Przeczytaj także: Sky Bridge 721 oddany do użytku. Rekordowa budowa w Czechach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.